NAJNOVIJE
Kroz projekt “Zaželi IV u Općini Nuštar pomoć će dobiti najmanje 120 korisnika

U prostorijama Općine Nuštar održana je početna konferencija projekta „Zaželi IV – Općina Nuštar” koji se provodi kroz program „Učinkoviti ljudski potencijali 2021.-2027.”. Glavni je cilj projekta povećati socijalnu uključenost i prevenciju institucionalizacije ranjivih skupina osiguravanjem dugotrajne skrbi, pružanjem usluge potpore i podrške u svakodnevnom životu za najmanje 120 korisnika.

(Srijeda, 12 Lipanj 2024 14:42)
Odigrana nogometna utakmica u znak sjećanja na Danijela Rehaka

Na stadionu Hrvatskog nogometnog kluba Radnički, odigrana je prijateljska nogometna utakmica u znak sjećanja na bivšeg predsjednik Radničkog i bivšeg predsjednika Hrvatskog društva logoraša srpskih koncentracijskih logora Danijela Rehaka. Prije utakmice položen je vijenac i zapaljene su svijeće ispred njegove biste. - Mi smo se okupili ovdje u sjećanje na nikad prežaljenog predsjednika HNK Radnički Danijela Rehaka koji je imao ideju da Radnički bude mjesto okupljanja, zajedništva i druženja. Mi nastavljamo njegovim stopama i možemo biti ponosni na svoga bivšeg predsjednika – rekao je tajnik Hrvatskog društva logoraša srpskih koncentracijskih logora Domagoj Garvanović. Na turniru je nazočio i zamjenik gradonačelnika Vukovara Filip Sušac – On je osoba koja je uistinu obilježila grad Vukovar, ali njegov rad je obilježio i Republiku Hrvatsku borbom za istinu i pravdu što se događalo našim braniteljima u srpskim koncentracijskim logorima. Ovo je jedan simboličan način da njegovo ime živi vječno, da on živi u knjigama i da ga pamtimo u povijesti. Kroz ovaj simboličan način i ovaj turnir, njegovo ime i rad prenosimo sljedećim generacijama – rekao je Sušac.rehak 3

Jedan od sudionika susreta bila je i Policijska postaja Vukovar, o značaju turnira govorio je načelnik Policijske postaje Vukovar Vlado Božić – Mi policijski službenici cijenimo, poštujemo i upoznati smo s djelom i radom gospodina Rehaka, tako da svakako znamo koliki je njegov doprinos Domovinskom ratu a i nakon povratka koliko je sudjelovao u unapređenju sporta i općenito života u gradu Vukovaru tako da s velikim poštovanjem i iskrenošću sudjelujemo u ovom danu.

Predsjednik Hrvatske udruge logoraša srpskih koncentracijski logora Zdravko Komšić istaknuo je ulogu Rehaka u Radničkom - Ipak je on ovdje ostavio svoj život, ostavio ga je i u logorašima, ali ipak i prije rata on je bio tu u Radničkom. Rukovodstvo Radničkog je izrazilo želju da se napravi taj turnir i sad razgovaramo i razgovarali smo da to u idućim godinama postane memorijalno i da se to održava svake godine, da se nikada ne zaboravi. Mislim da je Danijel dao veliki doprinos okupljanju ovdje, da ne kažem u ratu ali u poraću, kada smo se vraćali tu smo se okupljali i radilo se, i stvarno to je nešto što nam je ostalo nakon njegovog odlaska – rekao je Košić.rehak 4

Tko je bio Danijel Rehak i kako ga pamti prisjetio se vukovarski branitelj i jedan od onih koji je često bio na Radničkom Ivan Lukić Zolja – Sama pomisao na Danijela Rehaka i stajati na „Trokutu” ovdje, sjećati se njega i razgovarati o njemu već kod mene stvara dozu velike tuge. Prolazili smo puno toga zajedno. Čovjek koji je imao svoj ja, čovjek koji je znao što želi i mislim da nema Vukovarca tko mu se obratio da mu nije pomogao a slušao sam mnoge kako ga čak lagano i blate što taj čovjek nije zaslužio ničim jer je jedan od najvećih Vukovaraca koje sam je upoznao. Veličina ljudska, moralna, čovjek koji je volio ovu zemlju prije svega. Čovjek koji je volio sport, čovjek koji se toliko trudio za Radnički, koji je Vukovar volio kao nitko od nas. Jednostavno pričati na ovom mjestu o njemu uvijek mi stvori dozu da jako teško pričam – rekao je Lukić.Rehak 1

Od prošle godine Sportska dvorana u Borovu naselju nosi ime Danijela Rehaka.

(Srijeda, 12 Lipanj 2024 14:36)
Predsjednik DP-a Ivan Penava zatražio ispriku od Stephena Bartulice

Predsjednik Domovinskog pokreta Ivan Penava u srijedu je od Stephena Bartulice zatražio javno očitovanje i ispriku zbog vožnje u Ferrariju s osobama s kriminalnom prošlošću, ustvrdivši kako je prešao Rubikon te da se cijelom DP-u zbog toga 'okreće želudac', prenosi HINA.

(Srijeda, 12 Lipanj 2024 14:25)
Uspješan nastup vukovarskih dizača utega u Zadru

Mladi vukovarski dizači utega, po prvi put su se natjecali u Zadru, gdje je u organizaciji novoosnovanog DK "Zadar" održano Prvenstvo Hrvatske za uzrast U20.

Gotovo svi natjecatelji Kluba dizača utega "Vukovar" su starosti do 20 godina i mlađi, te su se s pravom očekivale dobre vijesti sa ovog natjecanja "po mjeri" naših mladih "dizalica".

Svoju vrijednost su pokazali na sportskom podiju, osvojivši ukupno 31 odličje i od toga 18 zlata, 8 srebra i 5 bronci.

Prvaci Hrvatske su sa osvojena po 3 zlata (trzaj, izbačaj i biatlon), Mia Štefanek do 45 kg., Dunja Kapidžić do 81 kg. , Stefan Macut do 61 kg., Saša Turukalo do 67 kg., Nikola Todorović do 81 i David Todorović do 102 kg. Stepenicu niže na pobjedničkom postolju sa po 3 osvojena "srebra" su Tanja Turukalo do 71 kg. i Maja Kell do 76 kg., 2 srebra i 1 broncu osvojila je Nataša Dermiček do 59 kg. , dok su 3 bronce pripale Mandi Braje do 71 kg. a Elena Štefanet je osvojila 1 broncu i dva četvrta mjesta. Bez osvojenih odličja su ostali Minja Turukalo do 55 kg. koji je bio četvrti i Bruno Prokop do 81 kg. plasiravši se na šesto mjesto.Dizači utega

Nakon ovih pojedinačnih uspjeha, nije bilo sumnje, da će i od četiri ponuđena pehara na osvajanje , većina završiti u Vukovaru a pripali su ovogodišnjim ekipnim prvacima Hrvatske u ženskoj i muškoj konkurenciji za uzrast U20 ekipama KDU "Vukovar". Treći pehar je osvojio Nikola Todorović kao apsolutno najuspješniji natjecatelj, dok je četvrti pripao Chiari Reljac iz Dražica kao apsolutno najboljoj natjecateljici.

(Srijeda, 12 Lipanj 2024 13:12)
Proglašena prirodna nepogoda za dio Vukovarsko-srijemske županije

Na temelju članka 48. Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi Vukovarsko-srijemska županija danas 12. lipnja 2024. godine donijela je Odluku o proglašenju prirodne nepogode tuče na području gradova Županje i Iloka te općina Drenovci, Nijemci, Tompojevci, i Tovarnik.

(Srijeda, 12 Lipanj 2024 10:46)
Klimatske promjene značajno utječu i na riječne sustave

U Hotelu Osijek održana je EcoDaLLi Living Lab konferencija s ciljem prezentiranja trenutnih problema i potencijalnih rješenja za klimatske promjene koje zahvaćaju područje i sliv Dunava.

(Srijeda, 12 Lipanj 2024 10:14)
Vukovarsko-srijemska županija za projekte sportskih udruga izdvojila 60 tisuća eura

Vukovarsko-srijemska županija za projekte sportskih udruga izdvojila je 60 tisuća eura.

(Utorak, 11 Lipanj 2024 14:39)

Za gnijezdo bijele rode na krovištu naknada 92,91 eura

Za gnijezdo bijele rode na krovištu naknada 92,91 eura Foto: Milan Paun

Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Vukovarsko-srijemske županije kroz projekt ”Zaštita i očuvanje bijele rode” isplaćuje jednokratnu naknadu zbog sanacije šteta na krovovima. Svim fizičkim i pravnim osoboma koje imaju gnijezdo bijele rode na krovovima svojih kuća ili gospodarskim objektima isplaćuje se jednokratna naknada od 92,91 eura po gnijezdu, doznajemo od Marija Raguža, stručnog voditelja ove javne ustanove.

-Iznimno nam je drago jer ponovno pokrećemo ovaj projekt vezan uz strogo zaštićenu životinjsku vrstu bijelu rodu. Riječ je o njezinom očuvanju na prostoru naše županije i to na način da isplaćujemo naknadu vlasnicima objekata na kojima se nalazi gnijezdo bijele rode. To mogu biti fizičke ili pravne osobe, bitno je samo da su vlasnici objekta i na taj način ostvaruju pravo na godišnju naknadu koja doduše nije pretjerano velika, više je simbolična. Ranije je iznosila 700 kuna čija je danas protuvrijednost nešto manja od 93 eura, no vlasnike motivira jer tu je riječ o uistinu pravim ljubiteljima prirode koji na ovaj način pomažu toj životinjskoj vrsti da zadrži stabilnu populaciju na području naše županije – pojašnjava Raguž.

DVA PUTA GODIŠNJE KREĆU NA PUT DUG 15-tak TISUĆA km

Inače, bijele rode koje se kod nas gnijezde, sele na udaljeni krajnji jug Južnoafričke Republike. Prelaze otprilike 15-tak tisuća kilometara u više etapa i često se događa da na tom putu stradavaju. Ova vrsta nije zaštićena duž cijele dionice puta koji prelazi svake godine dva puta, kao što je to slučaj u našoj zemlji, naglašava Raguž, a negdje je još uvijek i lovina. Stoga se zna dogoditi da se neke rode u svoja gnijezda i ne vrate, pogotovo kada je riječ o mladim pticama.

- Ova je mjera na neki način nastojanje da što više očuvamo tu vrstu, popularna je i namijenjena pravim ljubiteljima prirode jer ljudi koji na svojim krovištima zadržavaju tako velika i teška gnijezda, vole te ptice i žele ih na svojim objektima – ističe Raguž.

U ŽUPANIJI 150-tak GNIJEZDA

Djelatnici ove javne ustanove redovno prebrojavaju gnijezda bijelih roda u našoj županiji.

- To je uglavnom stabilna populacija od nekih 150-tak gnijezda, nekad više, a nekad manje, ovisno o godini. Jer kao što je rečeno, dio ptica stradava na putovanju. No recimo da je u cijelom kontinentalnom području Hrvatske populacija stabilna pa tako i kod nas, a za nekih 30 do 40 gnijezda se isplaćuje naknada. Dakako da možda postoje i gnijezda za koja ne znamo odnosno nismo ih evidentirali i registrirali pa se ljudi mogu i naknadno javiti na naše brojeve telefona. Ukoliko je stručna služba na terenu i u područjima gdje je signal nedostupan, postoji fiksni broj naše centrale na koji se uvijek netko javlja. To je broj 032 308 840 gdje pozivatelji mogu ostaviti svoje podatke kako bi stručna služba izašla na teren i evidentirala gnijezdo bijele rode te prikupila sve podatke da fizička ili pravna osoba ostvari pravo na naknadu – pojašnjava Raguž

HEP-ove PLATFORME ZA BIJELE RODE

Također, o zaštiti gnijezda bijelih roda brine i HEP čiji djelatnici u suradnji s nadležnim ministarstvom i javnim ustanovama za zaštitu prirode izmještaju gnijezda bijelih roda sa stupova elektrodistibucijske mreže i dižu ih na posebne platforme kako ne bi došlo do oštećenja električnih vodova ili povreda ove ugrožene životinjske vrste.

Pročitano 463 puta
Ocijeni sadržaj
(0 glasova)
Objavljeno u Vijesti dana

FACEBOOK KOMENTARI

Poveži se s nama

Poveži se s nama

Iz naših foto galerija