Valerija Lozančić
Snažan vjetar s olujnim udarima i kiša jučer su zahvatili istok Hrvatske, dijelove Vukovarsko-srijemske, Osječko-baranjske, Virovitičko-podravske i Brodsko-posavske županije. Vjetar je nosio krovove i rušio stabla, a na području Vukovarsko-srijemske županije bez električne energije ostalo preko 5.000 kućanstava.
Potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Josip Dabro u priopćenju za medije poručio je kako su učinili sve da bi očuvali tradiciju kolinja te pozvao na kupovinu domaće hrane. Naglasio je kako je kupnja kroz kratke lance opskrbe jedan od najboljih načina da damo podršku domaćoj proizvodnji hrane i domaćim proizvođačima. To je ujedno način borbe protiv ogromnog uvoza hrane, ali i dobar temelj za snažniju promociju hrvatske kvalitetne hrane i proizvodnje, poručio je.
Jučer, 19. studenoga, oko 20,55 sati, na graničnom prijelazu Bajakovo, prilikom ulazne granične kontrole, u suradnji s djelatnicima carine pronađeno je 190 tableta koje sadrže psihotropne tvari, a koje se nalaze na „Popisu opojnih droga, psihotropnih tvari i biljaka iz kojih se može dobiti droga te tvari koje se mogu uporabiti za izradu droga“ Ministarstva zdravstva.
Prije 33 godine na današnji dan, 20. 11. 1991,. četnici su na Ovčari počinili strašan ratni zločin, svirepo su ubili 200 civila i ranjenika te medicinskog osoblja iz vukovarske ratne bolnice, a za njih 60 još se uvijek ne zna sudbina. Među ubijenima bili su i naši kolege, Siniša Glavašević i Branimir Polovina. Upravo njima, ali i svim poginulim novinarima u Domovinskom ratu posvećen je 20. novinarsko - književnički susret "Grad to ste vi" održan u Gradskoj knjižnici Vukovar.
Predsjednički izbori bit će održani u nedjelju, 29. prosinca.
Nakon svete mise za sve žrtve Borova naselja, počast je odana i hrvatskim braniteljima i civilima stradalim 1991. godine u Borovu selu te žrtvama ekshumiranim iz masovne grobnice na farmi Lovas, a položeni su vijenci i upaljene svijeće i podno spomen obilježja osobama nestalim u Domovinskome ratu u Borovu naselju.
Vukovarska je bolnica simbol ratnog stradanja i otpora agresoru grada, ali i cijele Hrvatske. Svjedoči o neizmjernoj okrutnosti JNA i četnika koji su bez imalo milosti ubijali civile, među njima i djecu, trudnice, starce, medicinsko osoblje, bolesnike i ranjenike. U tri mjeseca opsade u bolnici je liječeno 3.400 osoba, a u iznimno teškim uvjetima izvedeno je oko 2.250 operacija. Među ranjenicima najviše je bilo civila, zatim branitelja, ali i neprijateljskih vojnika. Bolnica je pružala zdravstvenu skrb svima bez obzira na to koju su odoru nosili i koje su nacionalnosti bili.