NAJNOVIJE
Za projekte udruga koje provode terapijsko jahanje Županija daje 7.000 eura

Vukovarsko-srijemska županija objavila je Javni poziv za sufinanciranje/financiranje projekata i programa koje provode udruge za terapijsko jahanje na području Županije u tekućoj godini. Kao davatelj financijske potpore, Županija poziva udruge za terapijsko jahanje koje djeluju na području Vukovarsko-srijemske županije, a  čija temeljna svrha nije stjecanje dobiti, da prijave svoje projekte i programe koji se temelje na potrebama zajednice prema načelima djelovanja za opće dobro.

(Srijeda, 08 Svibanj 2024 09:06)
Hrvatska je u finalu Eurosonga

Hrvatska je u finalu Eurosonga!

(Srijeda, 08 Svibanj 2024 09:03)
HDZ i DP sve bliže formiranju parlamentarne većine

Sve je jasnija struktura nove parlamentalne većine. Nakon što je HDZ dobio podršku svojih predizbornih koalicijskih partnera kao i dovoljnog broja manjinaca za sastavljanje parlamentarne većine s Domovinskim pokretom, odrađena je nova runda pregovora između dvije stranke. Predstavnici pregovaračkih timova potvrdili su kako se stavovi sve više približavaju, a pregovori će se nastaviti i danas. Mario Radić iz DP-a i Marko Milić iz HDZ-a, prenosi Media servis.
- Nemam ja što biti optimističan ili pesimističan. Kažem vam, kada na prvom sastanku dogovorite ovaj postotak podudarnosti nekih stvari koji je dosta veliki, mislim da možemo biti optimistični, ali sačekajmo do kraja, gotovo je kada je stvarno gotovo. Kada je dogovor, dogovor mora biti kompletan, mora biti sveobuhvatan i to je to - rekao je Radić.
- Postoji ministarska razina, postoji razina državnih tajnika, prema tome sve to još trebamo raspraviti. Ja bih rekao da smo vrlo blizu dogovora i da ćemo ovaj tjedan biti u prilici utvrditi 76 i više potpisa potrebnih za parlamentarnu većinu - naglasio je Milić iz HDZ-a.

Kada govorimo o podjeli ministarstva i državnih poduzeća DP se vodi načelom od 20 posto pozicija i kontrole nad 20 posto ministarstava, a koja ih ministarstva zanimaju uoči sastanka dao je naslutiti Ivan Penava.
- Zanima nas jako rješavanje problema demografskog sloma, zabrinjava nas da nemamo samodostatnost u proizvodnji elementarnih proizvoda, naravno da nas tu zanima poljoprivreda, a zanima nas i sigurnost naših građana, ali i ono što nam djeca u školi uče - ustvrdio je Penava.

(Srijeda, 08 Svibanj 2024 07:46)
Udruga zagrebački dragovoljci branitelji Vukovara pružila je potporu Rezoluciji o genocidu u Srebrenici

Udruga zagrebački dragovoljci branitelji Vukovara pružila je potporu Rezoluciji o genocidu u Srebrenici.

Pozdravljajući odluku Ujedinjenih naroda da proglase Rezoluciju o genocidu u Srebrenici iz Udruge zagrebački dragovoljci branitelji Vukovara, udruge koja okuplja preživjele sudionike obrane Vukovara od srpsko-četničke agresije na Hrvatsku 1991. godine, braniteljica i branitelja-ratnika koji su preživjeli zarobljavanje, mučenja u srpskim koncentracijskim logorima i bili svjedoci masovnim egzekucijama, oglasili su se priopćenjem za medije u kojem su naglasili kako udruga daje podršku Rezoluciji jer će se kroz nju moći pokazati i svijetu, ali i budućim naraštajima o svemu onome što se događalo u Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj tijekom devedesetih godina.

- Svi dobro znamo da su protiv Srbije 1999. godine podnesene dvije tužbe za genocid. Jedna je za Bosnu i Hercegovinu, a druga za Hrvatsku. Nažalost, Međunarodni sud nije u cijelosti usvojio niti jednu tužbu. Za Bosnu i Hrvatsku dosuđen je samo genocid u Srebrenici, a za Hrvatsku, iako su utvrđeni elementi genocida u mnogim hrvatskim gradovima, odluka suda nije potvrdila da je bila namjera za genocid pa nije dosuđen genocid za Hrvatsku. Genocid je najteži masovni zločin na svijetu, koji je opisan kao takav i stoga pozdravljamo ovu Rezoluciju – pojasnila je Zorica Gregurić, predsjednica Udruge zagrebački dragovoljci branitelji Vukovara te naglasila važnost osude svih postupka kojima se veličaju počinitelji ratnih zločina, zločina protiv čovječnosti i genocida utvrđenih presudama međunarodnih sudova, te važnost osude svih koji negiraju postojanje takvih zločina i genocida.
- Posebno smo zahvalni na razumijevanju Ujedinjenih naroda – jedine svjetske organizacije čovječanstva za priznanje žrtvama te očekujemo i priznanje UN-a i žrtvama genocida u Vukovaru, Škabrnji, Dalju i svim hrvatskim mjestima u kojima je srpska vojska počinila genocid. Podsjećamo i na važnost osude svih postupka kojima se veličaju počinitelji ratnih zločina, zločina protiv čovječnosti i genocida utvrđenih presudama međunarodnih sudova, te važnost osude svih koji negiraju postojanje takvih zločina i genocida. Također, ističemo važnost informiranja ali i dovršetka postupka potrage za posmrtnim ostacima preostalih žrtava koji do sada nisu pronađeni te nastavak procesuiranja počinitelja genocida koji su još na slobodi - rekla je Gregurić.

(Utorak, 07 Svibanj 2024 14:29)
Odana počast bugarskim vojnicima i časnicima u Drugom svjetskom ratu

Polaganjem vijenaca na Bugarskom vojnom groblju odana je počast svim poginulim bugarskim vojnicima i časnicima koji su tijekom 1944. i 1945. godine poginuli na bojištima Drugog svjetskog rata. Polaganju vijenaca i paljenju svijeća nazočili su Iva Nikolaeva Kruleva, veleposlanica Republike Bugarske u Republici Hrvatskoj s izaslanstvom, predstavnici Ministarstva obrane, Ministarstva hrvatskih branitelja, Ministarstva vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske i Grada Vukovara.

- Odavanje počasti bugarskim časnicima i vojnicima ovdje u Vukovaru postala je tradicija. Zahvaljujem se Gradu Vukovaru što nas podržava i svake godine s nama odaje počast časnicima i vojnicima - rekla je veleposlanica Bugarske dodajući kako prema posljednjem popisu stanovništva na području Republike Hrvatske ima između 200 i 300 Bugara.

Vojni izaslanik obrane Republike Bugarske brigadir Ivan Plamenov Studenkov zahvalio je Gradu Vukovaru što brine o spomeniku bugarskim vojnicima i časnicima.

- Između Vukovara i Vinkovaca poginulo je 1027 bugarskih časnika i vojnika. Ovo je groblje tijekom Domovinskog rata oštećeno no, Grad Vukovar ga je pomogao obnoviti. Nakon toga mi smo postavili spomenik s imenima svih poginulih bugarskih časnika i vojnika. Svake godine ovdje zajedno odajemo počast što je i dobra prilika za nadogradnju suradnje između Bugarske i Hrvatske – naglasio je Studenkov.

Ispred Grada Vukovara počast je odao pročelnik Upravnog odjela za obrazovanje, sport i branitelje Darko Dimić.

- Turbulentno 20. stoljeće bilo je prepuno totalitarnih sustava i prepuno žrtava. Ovdje, u Vukovaru, daleko od svoga kraja, poginuli su bugarski vojnici, a počast im odajemo ispred spomenika koji je podignut 2016. godine njima u spomen. Ovo mjesto bilo je oštećeno za vrijeme velikosrpske agresije na Hrvatsku te je potom obnovljeno. Počast smo odali i poginulim hrvatskim braniteljima na Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata. Oni su svojom žrtvom  prekinuli niz totalitarnih sustava u Hrvatskoj te su omogućili da živimo u demokratskom i slobodnom društvu – rekao je pročelnik Dimić.

Nakon odavanja počasti na Bugarskom vojnom groblju, uslijedilo je odavanje počasti svim poginulim, nestalim, ubijenim i umrlim hrvatskim braniteljima Vukovara u Domovinskom ratu na Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskom rata

(Utorak, 07 Svibanj 2024 14:12)
Na Ekonomskom fakultetu u Osijeku započeo Career day 2024.

Na Ekonomskom fakultetu Osijek, a u organizaciji osječkog AIESEC-a i Ekonomskog fakulteta u tijeku je Career day 2024. pod sloganom „Tvoja prilika za izvrsnost!“

(Utorak, 07 Svibanj 2024 12:45)
Vukovarsko-srijemska županija po 31. put postaje glumačko središte, počinje još jedan Festival glumca

Vukovarsko-srijemska županija će od 10. do 19. svibnja po 31. put postati glumačko središte. Grad domaćin ovogodišnjeg Festivala glumca je grad Otok, a domaćin je glumac Draško Zidar.

(Utorak, 07 Svibanj 2024 12:20)

Radio kroz povijest

Radio je svoj studio u početku imao u Grand hotelu Radio je svoj studio u početku imao u Grand hotelu

Radio Vukovar je osnovan  8. ožujka 1957. godine kao prva radijska postaja u Hrvatskoj izvan sustava Radio Zagreba (današnjeg HRT-a) pri čijem osnutku Radio Zagreb, kao središnja radiodifuzna ustanova u Hrvatskoj, nije imao nikakva udjela, i koja nikada nije niti ušla u njegov sustav, premda je Radio Zagreb bio matična republička radijska postaja. Pod imenom Hrvatski radio Vukovar djeluje od 4. svibnja 1991.

Osnivač radija bila je Općinska konferencija Radnoga naroda Vukovar, a taj do tada neuobičajeni način osnivanja radijske postaje bio je presedan. Uslijedilo je osnivanje i nekih drugih radijskih postaja u Hrvatskoj poput onih u Vinkovcima, Petrinji, Kninu i Karlovcu.

U početku je Radio Vukovar emitirao program četiri sata dnevno, a samo nekoliko godina kasnije u sustavu radija osnovane su i Vukovarske novine. Radio je imao važnu informativnu i kulturnu ulogu u vukovarskoj svakodnevici, te je iz godine u godinu postajao sve veći i omiljeniji.

Prepoznatljivost vukovarskog radija na razini Hrvatske dobila je na značenju u godinama osamostaljenja Hrvatske. Tako je 4. svibnja 1991. radio dobio ime Hrvatski radio Vukovar. Radijski program je ubrzo iz uobičajenog postao ratni te je imao isključivu funkciju emitiranja pravodobnih informacija o mogućem napadu. Živote su izgubili Siniša Glavašević, Vladimir Levar, Stjepan Penić, Branimir Polovina i Zdenko Purgar. Posljednji glas legendarnoga radija čuo se 18. studenog 1991.

U progonstvu Hrvatski radio Vukovar prvi se puta u eteru ponovo oglasio 7. rujna 1992. iz prostorija Radio postaje Vinkovci emitirajući sat vremena programa dnevno. Iz vlastitog studija u progonstvu počeo je emitirati 7. ožujka 1994. u prostorijama vinkovačkog "Vintexa", a kasnije i iz "Graditelja".

Hrvatski radio Vukovar posljednji je otišao iz okupiranog grada 1991. i prvi se vratio kući 23. prosinca 1997. Toga dana na 11. katu vukovarskog Hotela za samce iz vlastitog studija upućen je radijski pozdrav iz slobodnog Vukovara. Povratkom u grad radio je opet dobio na važnosti jer je postao glavni izvor informacija povratnicima, a uz informiranje udahnuo je i život novom, današnjem Vukovaru.

Postupno je program postajao sve kvalitetniji i započelo je emitiranje cjelodnevnog programa. Hrvatski radio Vukovar postao je najslušaniji radio u Vukovarsko-srijemskoj županiji i među najslušanijim radio postajama Hrvatske. Emitirajući program putem interneta radio je postao prepoznatljiv i rado slušan među iseljenicima diljem svijeta.

Od 15. rujna 2004. godine Hrvatski radio Vukovar djeluje iz vlastitih prostorija u središtu grada, a novinarskom i tehničkom ekipom pokriva cijelu Vukovarsko-srijemsku županiju.

Radio danas ima informativnu i zabavno-glazbenu redakciju, a uz to je i izdavač Vukovarskih novina. Program emitira 24 sata dnevno, a djeluje i u sustavu mreže Media servisa kao jedan od njegovih osnivača. Slušanost radija danas dnevno doseže oko sto tisuća slušatelja što ga čini jednim od najslušanijih lokalnih radija u Hrvatskoj, ispred njega su po slušanosti jedino radijske postaje s nacionalnom ili regionalnom koncesijom.

Hrvatski radio Vukovar danas program emitira na glavnoj frekvenciji 107,2 MHz, a u pojedinim dijelovima Vukovarsko-srijemske županije i na frekvencijama 104,1 i 95,4 MHz.

Poveži se s nama

Poveži se s nama

Iz naših foto galerija