Hrvatska industrija šećera u Županji je u petak najbolje proizvođače šećerne repe nagradila priznanjem "Zlatna repa". Priznanja je uručio potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva David Vlajčić koji je tom prilikom poručio kako proizvodnja te poljoprivredne kulture i dalje ostaje od strateškog interesa za Republiku Hrvatsku, a najavio je i podizanje potpore za proizvođače te kulture.
Vlajčić je podsjetio kako je Vlada u prošloj godini zbog katastrofalne suše osigurala pomoć proizvođačima šećerne repe u iznosu devet milijuna eura i koja je, kako je ustvrdio, održala šećernu industriju na nogama.
- Također, od ogromne pomoći je i petogodišnji program pomoći proizvođačima šećerne repe na godišnjoj bazi od 1,3 milijuna eura, a već danas možemo najaviti kako će idući utorak biti isplaćen preostali iznos potpore od 80 posto za one koji su podnijeli potporu za 2024. godinu – rekao je Vlajčić pojašnjavajući kako je riječ o 3,7 milijuna eura dok će ostatak proizvođačima biti isplaćen do 15. lipnja.
Veće potpore
Prema njegovim riječima, u suradnji s Hrvatskom industrijom šećera, ministarstvo je donijelo i odluku da će prilikom izmjene Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike podignuti potporu po hektaru za proizvođače šećerne repe s 541 na 670 eura.
- To smatramo iznimno bitnim jer bi trebalo biti zamah poljoprivrednim proizvođačima i vratiti vjeru u isplativost proizvodnje šećerne repe – pojasnio je te dodao kako će izmjene Strateškog plana biti poslane na verifikaciju Komisiji uz očekivanje da će vrijediti za sljedeću poljoprivrednu proizvodnu godinu.
Kada je riječ o "de minimis" potporama rekao je kako je došlo do njihovog povećanja s 25.000 na 50.000 eura te će ministarstvo u svim programima mjerama horizontalno pratiti ta povećanja.
Vlada spasila proizvodnju šećera
Predsjednik Uprave Hrvatske industrije šećera Željko Zadro pozdravio je mjere ministarstva ocijenivši kako je proizvodnju šećera Vlada spasila prošle godine intervencijom od devet milijuna eura.
- Da nije bilo toga teško da bi danas ovdje stajali i imali ijednog hektara pod šećernom repom – rekao je Zadro pojašnjavajući kako će se pod ovom kulturom ove godine u Hrvatskoj naći 7350, a u Mađarskoj oko 600 hektara.
Osvrnuo se i na prošlogodišnji problem truljenja repe, za koji je kazao kako lijeka za njega još uvijek nema te je prošla godina završila katasrofalno. Pojasnio je kako je umjesto 110.000 proizvedeno svega 55.000 tona šećera.
- Ove se godine nadamo boljim rezultatima. Drago mi je da se zelena agenda i politika Europske komisije polako mijenja na način da se vidi kako je neodrživo baviti se ratarenjem bez zaštitih sredstava dok god za ta sredstva ne postoji adekvantna zamjena – naglasio je Zadro.