U Osijeku je u tijeku dvodnevna Konferencija “Civilna zaštita i sigurnost gradova – SIGG”. Po 17. put organizirao ju je časopis „Zaštita”, a cilj joj je ponuditi odgovore i rješenja za jačanje otpornosti sustava na utjecaje tehnoloških i prirodnih katastrofa. Okupila je 150 sudionika iz svih sastavnica sustava civilne zaštite kao i stručnjake za sigurnost, a posebno je usmjerena na temu urbane sigurnosti. Na brojnim predavanjima i panelima pružit će se i uvid u nove projekte i tehnologije za sigurnije gradove i zajednice, uz poseban osvrt na Smart city projekte, videonadzor, prometne sustave i drugu infrastrukturu, komunikacije, cyber ugroze, AI, protupožarnu zaštitu, studije slučajeva i dr. Nataša Gajski Kovačić, glavna urednica časopisa Zaštita rekla je da je civilna zaštita u Hrvatskoj dobro organizirana i ekipirana.
- Ove godine u fokusu je prijedlog Zakona o kritičnoj infrastrukturi, jer elementarne nepogode ne poznaju granice ni kritičnu infrastrukturu i ostale objekte pa je vrlo važno razgovarati o tome što se sve može dogoditi, to ugraditi u legislativu i vidjeti kako nam svima može biti bolje. Stanje civilne zaštite svakako je od pandemije znatno uznapredovalo. Kao prvo, civilna zaštita znatno je dobila na vrijednosti. Prije je više bila relikt bivše države, a onda je sve krenulo. Ima još puno posla, ali mislimo da je civilna zaštita u Hrvatskoj dobro organizirana i ekipirana, rekla je Gajski Kovačić.
Osječko-baranjski župan Mato Lukić podsjetio je na važnost Civilne zaštite s obzirom da provodi niz aktivnosti, od djelovanja u požarima, kod visokih vodostaja, do korone i afričke svinjske kuge. Zamjenik osječkoga gradonačelnika Dragan Vulin naglasio je koliko je važno biti pripremljen i imati spremne operativne snage za odgovoriti na sve izazove, a Zoran Pakšec, zapovjednik Vatrogasne zajednice OBŽ podsjetio je na brojne teške intervencije koje su iza njih proteklih godina.