U Gradskom muzeju Vukovar otvorena je izložba pod nazivom „Kad se spremim i malo naredim” koja prikazuje narodne nošnje Šokaca u Panoniji iz zbirke Centra za tradicijsku kulturnu baštinu, otkrivajući bogatstvo tradicije i kulture ovog kraja. Na izložbi su predstavljene narodne nošnje Šokaca koji žive u Slavoniji, Baranji, zapadnom Srijemu, Bosanskoj Posavini, istočnom Srijemu, Bačkoj, mađarskom dijelu Baranje te u rumunjskom mjestu Rekašu u okolici Temišvara. Predstavljeno je tzv. starovirsko ruho - stariji sloj tradicijskog odijevanja koji jasno pokazuje zajedničke elemente svojstvene svim šokačkim nošnjama pojasnio je autor izložbe Josip Forjan.
- Centar za tradicijsku kulturnu baštinu je ustanova koja prikuplja, izrađuje, restaurira i na neki način scenski primjenjuje narodne nošnje. Imamo zbirku od 39 tisuća predmeta i u toj zbirci je 14 tisuća predmeta se odnosi na nošnje Šokaca. Na ovoj smo izložbi prikazali najstariji sloj šokačkih nošnji na kojemu možemo vidjeti velike sličnosti tih nošnji i zapravo po tim nošnjama možemo pratiti njihove migracije kretanja ili njihova međusobna povezanost – rekao je Forjan.
Pored navedenog izložba predstavlja i novije odjevne slojeve i inačice šokačkog tradicijskog ruha koje se formiralo u drugoj polovici 19. stoljeća pod utjecajem građanske mode i različitih europskih umjetničkih stilova.
- U sklopu izložbe registrirana su značajne situacije iz vremena kada je ta šokačka baština bila ugrožena primjerice iz vremena Domovinskog rata ili tijekom poplava u županjskoj Posavini – rekao je Forjan te pojasnio kako u sklopu izložbe planiraju održati nekoliko radionica.
- Imamo namjeru organizirati radionicu tradicijskog češljanja, izrade tradicijskih frizura, a što planiramo napraviti s našim prijateljima i suradnicima iz okolnih područja. Isto tako, planiramo napraviti jednu reviju narodnih nošnji i radionicu veza – naglasio je Forjan.
Izložba je realizirana uz potporu Grada Vukovara, Grada Zagreba, Gradskog muzeja Vukovar i KUC-a Travno Centra za tradicijsku baštinu. Stručni suradnici su Mladen Seletković i Mihaela Živić.
Ravnateljica Gradskog muzeja Vukovar Ana Filipović pojasnila je kako je došlo do suradnje s Centrom za tradicijsku baštinu.
- Izložba je nastala nakon dugog niza godina suradnje s Kulturnim centrom Travno. Sam autor Forjan dugi niz godina već surađuje s nama, što na izložbama što na stalnom postavu tako da je ova izložba samo nastavak dugotrajne suradnje. Izložbu se može pogledati tijekom mjeseca travnja, svaki dan od 10 do 18 sati i ulaz je besplatan – pozvala je Filipović.