Održana je 31. sjednica Gradskoga vijeća Grada Vukovara, posljednja u ovome vijećničkom sazivu. Na početku sjednice umjesto dosadašnjeg vijećnika Hrvatskih suverenista Roberta Rapana na vijećničko mjesto prisegnuo je Marijan Pavliček, a potom su uslijedila brojna pitanja gradonačelniku.
Krešimir Raguž (HDZ) upitao je što se događa s Hotelom Dunav. Gradonačelnik Ivan Penava odgovorio je kako je to projekt od izuzetnog značaja u koji je, zbog brojnih prepreka, uložen ogroman trud, ali se trenutno nalazimo pred samim izdavanjem građevinske dozvole.
-Uložen je veliki trud resornog odjela na čelu s pročelnicom Marinom Vlajčić. Na kraju smo procesa, očekujemo brzo izdavanje građevinske dozvole i nakon toga konačan otkup u potpunosti, a što je još važnije početak radova prvo na rušenju postojećeg te potom i na izgradnji novog hotela. Veseli nas početak projekta jer će znatno izmijeniti vizuru grada - rekao je gradonačelnik dodajući kako se ovoga tjedna sastaje i s investitorima oko definiranja finalnih detalja.
S obzirom da je ovo posljednja sjednica Gradskoga vijeća prije lokalnih izbora, vijećnik Srđan Milaković (DSS) pitao je gradonačelnika je li svjestan da su tijekom 11 godina i njegova tri mandata kao gradonačelnika degradirani pripadnici srpske nacionalne manjine i smanjena im prava. Gradonačelnik mu je odgovorio da je sve stvar kuta iz kojega se gleda i da je puno toga napravljeno za srpsku nacionalnu manjinu. Rekao je kako neki pripadnost nacionalnoj manjini zlorabe u svoju korist te ga upitao što je on konkretno učinio po pitanju dobrobiti srpske, ali i cijele vukovarske zajednice.
-Moglo je naravno bolje, ali za razgovor trebaju dvije strane. S građanima srpske nacionalnosti nemam nikakvih problema, pijemo kave, razgovaramo, koristim usluge od poslodavaca pripadnika srpske nacionalne manjine. Osim toga, ponosan sam što smo rekonstruirali brojnu sakralnu baštinu pa tako i pravoslavni križ na Lušcu koji sam osobno inicirao, a niste svi vi prije. Kada gledamo u prošlost i sve što se u Vukovaru događalo, mislim da je situacija u gradu sada puno bolja i prilagođenija. Po svemu mogu zaključiti da se radilo o uspješnim mandatima, a samo sud birača je meritoran u konačnici - rekao je gradonačelnik dodajući kako nije uvijek bilo ni odaziva na njegovu pruženu ruku, ali je nažalost bilo zlouporabe povjerenja i dogovora.
-Nisam nikada želio biti dio takve priče i podjela. Uzdignute glave mogu reći da sam posao odradio. Prvi sam učinio iskorak i pred Uskrs došao u pravoslavnu crkvu, a niste iskorak učinili primjerice vi 18. studenoga, a niti jedan drugi gradonačelnik prije mene. Onaj tko sudi neka se zapita što je sam učinio dobroga - rekao je Penava.
Vijećnik Hrvatskih suverenista Marijan Pavliček upitao je gradonačelnika je li pravilnicima o radu propisano gdje djelatnici gradskih tvrtki smiju ili ne smiju u vrijeme pauze piti kavu rekavši kako je direktor gradske tvrtke Vukovarski vodotoranj simpatizerima Hrvatskih suverenista dobronamjerno savjetovao da pauzu ne koriste u stranačkim prostorijama. Naglasio je kako je nedopustivo ovo „vrijeme Sjeverne Koreje i komunizma“. Gradonačelnik Penava rekao je kako nema saznanja o situaciji te kako se slaže da se pauze koriste sukladno zakonskim aktima. Gradonačelnik je odgovorio kako mu navedeno nije poznato te kako u svakom društvu postoji odgovorna osoba zadužena za zakonito poslovanje društva.
Zoran Rokvić (SDSS) upitao je hoće li se u narednom vremenu povećavati kapacitet dječjeg vrtića u Borovu naselju, a pročelnik Upravnog odjela za obrazovanje, sport i branitelje Darko Dimić odgovorio je da se izgradnjom vrtića na Olajnici, otvaranjem novih devet skupina i dva dnevna boravka kapacitet povećava za 300 djece, međutim, bude li potrebe i za daljnjim povećanje, to će se i učiniti.
-U tijeku su proširenja vrtića na Mitnici i Sajmištu čime ćemo dobiti još 40 novih mjesta, a uskoro kreće i izgradnja novog vrtića na Olajnici s 248 novih mjesta. To bi trebalo biti dostatno za buduće potrebe. Što se tiče zgrade bivše Ekonomske škole nju koristi Udruga Vukovarski leptirići za brojne aktivnosti, kao i prostor u Velebitskoj koji su koristili i do sada. Udruga je to s puno korisnika kojima je potreban adekvatan prostor- rekao je Dimić.
Dean Drakulić (SDSS) upitao je tko su uniformiranje osobe koje su 27. ožujka bile u Borovu naselju, a odgovoreno mu je da su to bili pripadnici policije.
Nikola Mažar (HDZ) upitao je što građani mogu očekivati vezano uz izgradnju vukovarske obilaznice. Gradonačelnik je odgovorio kako je riječ o vrlo zahtjevnom kapitalnom projektu te će do studenoga 2026. biti izgrađen nadvožnjak i most preko Vuke, a paralelno će ići izgradnja brze ceste od Vukovara do Cerića kao i ostale faze.
-Upravo je obilaznica gorući problem grada Vukovara, a s ponosom mogu reći kako su radovi u tijeku. Obilaznica, uz radove na obali Dunava, predstavlja financijski najzahtjevniji projekt u realizaciji. Sukladno podacima koje imamo od Hrvatskih cesta projekt je vrijedan 28 milijuna eura bez PDV-a što je nešto više od 200 milijuna nekadašnjih kuna, a trenutačno je situirana gotovo trećina financijskih sredstava. Radovi su intenzivni, sveobuhvatni, duboko u fazi. Obišli smo ih prošloga tjedna jer su vrlo teško vidljivi s ceste, a značajno je znati da napreduju duž cijelog pojasa od Lušca do Bršadina. Rade se dva ključna objekta – nadvožnjak duljine više od 71 metar i most preko Vuke dug 188 metara. To je vrlo zahtjevna dionica, a uz ova dva objekta gradit će se i novi kružni tok. Radovi su u tijeku, a sukladno Ugovoru i projekciji očekujemo da će prva faza biti gotova u studenome 2026. godine. U međuvremenu očekuje se početak radova na brzoj cesti Vukovar- Cerić, a paralelno smo dogovorili s Hrvatskim cestama i početak realizacije ostalih faza obilaznice kako ne bi gubili puno vremena. Druga faza je od čvora Lužac prema DC57 Vukovar – Negoslavci čime će građani Lušca već biti pošteđeni kamionskog, teškog tereta. Već drugom fazom rasteretit će se i Duga ulica na Sajmištu gdje je najkritičnije. Nadalje ćemo vidjeti hoćemo li uspjeti promet preusmjeriti na državnu cestu koja spaja Vinkovce i Tovarnik kako bismo građane poštedjeli teretnog prometa u tome dijelu. Sve u svemu, radi se o ogromnom projektu i velikim novcima, a sve se, hvala Bogu, kreće odlično. Ako nastavimo ovim tempom konačno ćemo dobiti obilaznicu kakvu Vukovaru i zaslužuju - rekao je gradonačelnik.
Među ostalim, Mažar je najavio i izgradnju ceste Klisa-Vukovar vrijednosti 12 milijuna eura, provedena je nabava za rekonstrukciju državne ceste kroz Sotin vrijedna 4,5 milijuna eura uz izgradnju biciklističke staze, slijedi rekonstrukcija ceste između Sotina i Vukovara vrijednosti 3,5 milijuna eura, a potom cesta Vukovar – Nuštar vrijedna 42 milijuna eura.
- Uz kružne tokove u Ulici Dvanaest redarstvenika, Blage Zadre, Lokvanjski Sokak i Kardinala Alojzija Stepinca te kružni tok u Sotinu, mogu reći da nas očekuje prometna renesansa – ističe Mažar.
Majda Jakša (HDZ) upitala je hoće li se povećavati kapaciteti za starije i nemoćne na što je gradonačelnik odgovorio potvrdno jer kako je rekao imamo „dug i obvezu” prema starijim osobama.
Stjepan Mađarević (HDZ) upozorio je na opasnosti adrenalinskog parka u Adici, odnosno visinski postavljenih poligona i upitao hoće li se prostor osigurati na što mu je odgovoreno kako su postavljeni znakovi upozorenja. Pročelnik Službe - upravitelj vlastitog pogona Igor Antolović rekao je kako ograđivanje nije predviđeno projektom, no Grad je poduzeo sve što je mogao kako bi osigurao poligone i stijenu za penjanje.
-Postavili smo znakove, podigli žice, no i to su građani preskakali pa čak i rezali. Sportski objekti otići će korak dalje i postaviti uskoro i videonadzor. Drugih mehanizama nemamo - rekao je Antolović.
Danijela Smolčić (DP) upitala je o tijeku rekonstrukcije Ulice SR Njemačke na što joj je pročelnik Upravnog odjela za komunalno gospodarstvo i graditeljstvo Dražen Čulig odgovorio da su u tijeku radovi na prvoj fazi, slijede još dvije, a radovi bi trebali biti završeni iduće godine.
-Završetak spoja SR Njemačke i Vlahe Bukovca očekuje se tijekom četiri mjeseca. Druge faze dijelimo na dio od „Krune mesara“ do Ulice Budućnosti te od Ulice Budućnosti do križanja s Vijeća Europe. U tijeku je nabava za treću fazu - rekao je Čulig.
Predsjednik Gradskoga vijeća Željko Sabo upitao je hoćemo li opet u dragu imati dežurne ljekarne koje će raditi noću, vikendima i blagdanima. Gradonačelnik je pojasnio kako su već kao Grad pokušali riješiti taj problem, ali očito se ne radi o problemu koji se može riješiti financijskim poticajima, već će pomoć morati potražiti od resornog ministarstva i Županije.
-Grad Vukovar putem Javnog poziva imao je namjeru sufinancirati rad dežurne ljekarne sa 75.000 eura, odnosno 562 tisuće nekadašnjih kuna, no nitko se nije javio. Razlog je, kao što smo već isticali, nedostatak kadrova u ljekarnama. Nastavit ćemo pokušavati izboriti dežurnu ljekarnu, uskoro ćemo razgovarati i s resornom ministricom, ali i Vukovarsko-srijemskom županijom koja je obavila ujedinjavanje domova zdravlja u Vinkovcima i Županji pa su dežurne ljekarne u sklopu djelokruga. Nažalost, u Vukovaru to nije slučaj jer se upisivanje djelatnosti obavljalo kada je grad bio u okolnostima okupacije pa onda mirne reintegracije. Sada kada je sve objedinjeno tražit ćemo od Županije rješenje u tom smjeru, tako da sam siguran da ćemo kroz nacionalnu, županijsku i gradsku vertikalu doći do rješenja. Moramo se složiti da financije nisu bile problem jer 75.000 eura je više nego dovoljno – zaključuje Penava.
Stjepan Mađarac (HDZ) pozvao je sve nazočne na Cvjetnicu na križni put koji provode braniteljske udruge u subotu, 12. travnja u 10 sati od kapelice na Lušcu pa sve do ulaza u Bogdanovce.
Ivana Mujkić (DP) postavila je pitanje vezano uz rekonstrukciju Lipovačkog puta i ceste do groblja.
Gradonačelnik je rekao kako već nekoliko godina građani ukazuju na problem zadržavanja oborinskih voda pa je stoga i odlučeno da će radovi uskoro započeti, kao i oni na cesti prema groblju.
Pročelnik Čulig je pojasnio kako se projekt Lipovačkog puta morao prilagođavati s obzirom na promjene instalacija do kojih je došlo, no u tijeku je postupak pripreme za samu nabavu za izvođenje radova.
-Nadam se do Uskrsa nabavi izvođenja radova za Lipovački put, dok bi cesta prema groblju trebala biti dijelom sanacije do kolovoza ove godine- rekao je.
Mujkić se osvrnula i na dosadašnji rad gradonačelnika i suradnika. Za razliku od vijećnika Milakovića, naglasila je kako je gradonačelnik uveo reda u financiranje sportskih klubova, stipendija i slično te naglasila kako je puno toga učinio u svojim mandatima.
-Moram reći kako je u ovih 11 godina zaista uveden red, stipendije koje je spominjao vijećnik Milaković napokon dobivaju oni koji u Hrvatskoj studiraju i u njoj planiraju nastaviti živjeti i raditi, građani su zahvalni što je spriječen pokušaj uvođenja srpskog jezika i ćiriličnog pisma, brojni projekti uspješno su provedeni počevši od Vukovarskog vodotornja, Adice, Radničkog doma, besplatnih vrtića, udžbenika i školskog materijala, sufinanciranja energetske obnove zgrada i kuća... Sve navedeno meni osobno ne djeluje kao Sjeverna Koreja. Bila su to kvalitetna tri mandata, a na tome zahvaljujem i dosadašnjim koalicijskim partnerima. Puno toga je dobroga iza nas - rekla je Mujkić.
Nakon aktualnoga sata uslijedio je i dnevni red na kojemu je doneseno sedam odluka, među kojima je Odluka o davanju suglasnosti za dugoročno zaduženje trgovačkog društva Komunalac d.o.o. Vukovar, Odluka o kriterijima, mjerilima i načinu financiranja decentraliziranih funkcija osnovnog školstva Grada Vukovara za 2025, Odluka o ukidanju statusa javnog dobra u općoj uporabi pod uporabom Grada Vukovara, Odluka o osnivanju i imenovanju stručnog povjerenstva za davanje koncesije za obavljanje uslužne komunalne djelatnosti komunalnog linijskog prijevoza putnika na području Grada Vukovara, Odluka o dopuni Odluke o osnivanju javne ustanove Sportski objekti Vukovar i Odluka o kriterijima i mjerilima te načinu financiranja Javne vatrogasne postrojbe Vukovar u 2025. godini, a donesen je i Godišnji provedbeni plan unapređenja zaštite od požara za područje Grada Vukovara za 2025. godinu.
Gradonačelnik Penava zahvalio je svima na suradnji rekavši kako se trebamo okrenuti prema naprijed i vidjeti što se još može učiniti u narednom vremenu za boljitak svih građana Vukovara.
-U demokraciji je pravo da građani odlučuju tko je i kako radio, tko je bio odlučniji i sposobniji u koracima. Bilo je to dobrih 11 godina, zahvaljujem također partnerima na doprinosu, ali i oporbi koja je svojim radom doprinosila u razvoju grada. Ne osjećam potrebu rezimirati ono što je bilo, mislim da je važno gledati prema naprijed i razmišljati što u budućnosti možemo donijeti dobro za grad. Naravno, moramo pogledati i iza sebe i uvidjeti što je moglo bolje, a sve u kontekstu budućih odluka. Mogu biti zadovoljan učinjenim, grad se krupnim koracima izgrađivao i izgrađuje se, a siguran sam da će tim putem nastaviti i u budućnosti - rekao je Penava te zahvalio na dobroj suradnji svim vijećnicima, potpredsjednicima i predsjedniku Gradskoga vijeća, zamjenicima, pročelnicima, službama i predstavnicima medija.
Predsjednik Gradskoga vijeća Sabo zahvalio je svima na suradnji istaknuvši kako nije bilo opomena, niti isključenja.
Po završetku Gradskoga vijeća održan je domjenak uz podjelu zahvalnica za doprinos u radu Vijeća te iznimnu suradnju s kolegama vijećnicima. Također, iznimnu zahvalu za rad i doprinos uputio je i čelnicima grada.