Hrvatski radio Vukovar  107,2 / 104,1 / 95,4 FM | Kontakt Marketing
Close

Centar za nestalu i zlostavljanu djecu obilježava 19 godina predanog rada

VijestiAutor: Valerija Lozančić
Centar za nestalu i zlostavljanu djecu obilježava 19 godina predanog rada

Centar za nestalu i zlostavljanu djecu u Višnjevcu ove godine obilježava 19 godina kontinuiranog rada koji se ističe povećanjem broja i kvalitete usluga. Među njegovim ključnim aktivnostima su vođenje linije za nestalu djecu 116 000 i Centra za sigurniji Internet, jedinstvene usluge pružane upravo iz Osijeka.

Svakodnevno više od 120 djece s problemima u ponašanju boravi u poludnevnim boravcima u Osijeku, Dardi, Podgoraču, Našicama, Vinkovcima, Slavonskom Brodu, Požegi i Virovitici. Ove godine pokrenut je i projekt izgradnje Poliklinike ProtegOs, prvog specijaliziranog centra takve vrste u regiji, koji će okupiti interdisciplinarni tim stručnjaka s ciljem pružanja sveobuhvatne podrške djeci i mladima koji su pretrpjeli traumu, zlostavljanje ili su u riziku od digitalnog nasilja kroz najviše standarde dijagnostike, terapije i prevencije, ali i drugih oblika problema mentalnog zdravlja.Zbog prepoznatljivosti i stručnog rada, Centar je proširio svoju mrežu te otvara urede u Splitsko-dalmatinskoj županiji i Zagrebu. Također, u partnerstvu s Osječko-baranjskom županijom provodi projekte podrške raseljenim osobama iz Ukrajine i udomiteljima na području županije.

Povodom obilježavanja godišnjice, Centar su posjetili obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić, zamjenik župana Josip Miletić, saborska zastupnica Nataša Tramišak, saborski zastupnik Goran Ivanović i predsjednik Gradskog vijeća Grada Osijeka Tihomir Florijančić.

Ravnatelj Centra Ramljak predstavio im je planove rada te ih poveo u obilazak gradilišta Poliklinike ProtegOs koja će se nalaziti uz postojeću zgradu Centra u Višnjevcu.
- Izgradnja Poliklinike započela je ove godine, a završetak se planira iduće. Posebno smo ponosni što će u sklopu Poliklinike biti i četiri apartmana za roditelje čija su djeca na tretmanu i dijagnostici. Poseban naglasak stavljamo na djecu žrtve kibernetičkog nasilja, čiji broj nažalost raste. U 2023. godini bilo je 460 kaznenih djela iskorištavanja djece za pornografiju, a taj broj i potrebe povećavaju se svake godine, pa Osijeku, Osječko-baranjskoj i svim ostalim županijama želimo pružiti mogućnost da stručnu i kvalitetnu pomoć i tretmanski rad dobiju upravo u našim poliklinikama – izjavio je Ramljak.
Najavio je i početak gradnje novog objekta u Našicama, koji će nuditi usluge poludnevnog boravka, savjetovališta i tretmanskog rada te razvijati volonterski centar.

Obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić pohvalio je rad Centra i njegov stručni tim od 28 mladih te naglasio njegovu važnost za lokalnu zajednicu.
- Osječko-baranjska županija prati rad Centra za nestalu i zlostavljanu djecu dugi niz godina, a način na koji se Centar razvija je zaista impresivan. Već neko vrijeme zagovaramo razvoj civilnog sektora na području naše županije, što ide jako dobro, jer su institucije puno sporije u intervencijama i djelovanju od organizacija civilnog sektora. Ne umanjujem time važnost niti kvalitetu usluga koje pružaju državne institucije, ali civilni sektor je puno slobodniji u administrativnom dijelu i može prije djelovati, a ovaj Centar to zaista i pokazuje. Inače, usluge koje će se obavljati u ovoj poliklinici su zaista jedinstvene na području Republike Hrvatske, a drago mi je da je Centar, osim u pet slavonskih županija, svoj ured otvorio u Splitsko-dalmatinskoj županiji, a imaju planove za još nekoliko županija. To pokazuje i da, nažalost, potreba za ovakvim uslugama postoji u cijeloj Hrvatskoj, a sigurno i šire - rekao je Lukić.
Dodao je da će Županija i dalje pratiti sve programe Centra koji se uklapaju u ciljeve zacrtane u siječnju usvojenim Socijalnim planom Osječko-baranjske županije. Podsjetio je i posebno pohvalio brzu i učinkovitu reakciju i suradnju u vezi raseljenih osoba iz Ukrajine.

Saborska zastupnica Nataša Tramišak istaknula je kako je sigurnost djece u digitalnom svijetu sve važnija te naglasila potrebu za sličnim centrima u drugim gradovima.
- Živimo u sve izazovnijim vremenima, posebno kada govorimo o digitalnom društvu i svijetu i upravo je sigurnost na internetu izrazito važna, posebno za naše najmlađe. Čestitam gospodinu Ramljaku i cijelom timu na svemu što rade i na svim inovativnim uslugama koje pružaju za djecu, za mlade i obitelji. Kroz dosadašnji rad nametnuli su se kao jedinstven centar, a usluge koje pružaju u Osijeku i Osječko-baranjskoj županiji preslikavaju se i u ostale dijelove Hrvatske. Vjerujem da ćemo, uz podršku koju ćemo im i dalje pružiti, imati snažno partnerstvo kako bi nastavili razvijati sve ove hvalevrijedne usluge. Mladi, djeca i obitelji su najosjetljivije i najranjivije skupine u društvu i imaju sve više poteškoća pa je potreban upravo ovakav primjer usluga. Nadam da ćemo imati još centara i u drugim gradovima, u Našicama, Đakovu, u Baranji gdje možemo na sličan način dati podršku i pomoći svim obiteljima u potrebi – poručila je Tramišak.

Predsjednik osječkog Gradskog vijeća Tihomir Florijančić izrazio je ponos što ovakav Centar postoji u Osijeku i naglasio važnost telefonske linije 116 000, dostupne 24 sata dnevno.
- Ponosan sam ne samo na objekt nego na svih 28 djelatnika koji su svakodnevno 24 sata dostupni za zlostavljanu i nestalu djecu. Našim posjetom želimo senzibilizirati javnost da takva institucija postoji u gradu Osijeku, da postoji telefon 116000 koji je dostupan 24 sata dnevno kako bi roditelji i svi koji su u potrebi mogli nazvati i naći određenu zaštitu pod ovim krovovima. Grad Osijek daje i davat će punu podršku daljnjem radu Centra – naglasio je Florijančić.

 

Podijeli članak:

Povezani članci

Najnovije

Nema sadržaja

Došlo je do problema prilikom učitavanja sadržaja.

Prethodno Sljedeći
Copyright 2025 by Hrvatski radio Vukovar | Powered by eNewsCMS | X-media - izrada web stranica i portala
Povrtak na vrh