NAJNOVIJE
U Hrvatskoj se sve manje čita

U okviru ovogodišnje manifestacije Noć knjige, prezentirani su rezultati istraživanja navike čitanja u Hrvatskoj. Pokazali su porazne trendove, odnosno pad postotka građana koji godišnje pročitaju barem jednu knjigu i to četvrtu godinu za redom.

(Srijeda, 24 Travanj 2024 14:54)
Udruga RODA organizira besplatan pregled dječjih autosjedalica

U nedjelju, 28. travnja 2024. od 10,00 do 12,00 sati na parkiralištu OŠ A.G. Matoša, Ohridska 21, Vinkovci udruga RODA organizira besplatan pregled dječjih autosjedalica.

- Roditelje, koji žele obaviti pregled, molimo da rezerviraju svoj termin na broj 098 188 3173 (SMS ili Viber). Bez rezervacije termina nećemo biti u mogućnosti obaviti pregled. Pregled prvenstveno služi kako bi roditelji mogli provjeriti jesu li pravilno postavili autosjedalicu u svoje vozilo i smještaju li pravilno svoje dijete u nju. Naime, autosjedalice smanjuju rizik pogibije djeteta u sudaru do 70 %, a rizik ozbiljne ozljede do više od 90 % no samo ako se pravilno koriste. Međutim, u Hrvatskoj se broj pravilno korištenih autosjedalica kreće između 10 % do 20 % i to je brojka koju volonterke i volonteri Rode ovakvim pregledima nastoje povećati - navode iz udruge.

Kako bi savjeti o pravilnoj upotrebi autosjedalica bili što učinkovitiji, iz Rode mole vozače koji dolaze na pregled da, ako je to moguće, sa sobom donesu upute proizvođača sjedalice. Ako dovode dijete, poželjan je dolazak u paru kao bi jedna osoba mogla paziti dijete dok druga namješta autosjedalicu prema našim uputama.

Rodini savjetnici i savjetnice za autosjedalice roditeljima i ostalim vozačima/icama dijelit će savjete i informacije o važnosti i pravilnom korištenju autosjedalica te odgovarati na sva pitanja. Pozvane su i sve trudnice sa svojim partnerima.
Pregled se održava neovisno o vremenskim prilikama.

(Srijeda, 24 Travanj 2024 14:42)
Izglasana prva pravila EU-a za suzbijanje nasilja nad ženama

EU parlament je danas s 522 glasa za, 27 protiv i 72 suzdržana donio prva pravila EU-a za suzbijanje nasilja nad ženama i nasilja u obitelji, priopćeno je iz Ureda Europskog parlamenta u Hrvatskoj. Novom direktivom poziva se na donošenje strožih zakona za borbu protiv kibernetičkog nasilja, učinkovitiju pomoć žrtvama i uvođenje mjera za sprečavanje silovanja. Cilj novih pravila je spriječiti rodno uvjetovano nasilje i zaštititi žrtve, posebice žene i žrtve nasilja u obitelji.

(Srijeda, 24 Travanj 2024 14:24)
Udruga za njegovanje običaja Mađara Stari Jankovci organizira Dan otvorenih vrata

U petak, 26. travnja s početkom u 16 sati, u sklopu obilježavanja Općine Stari Jankovci, Udruga za njegovanje običaja Mađara Stari Jankovci, u Mađarskoj kući, organizira Dan otvorenih vrata Udruge uz prigodnu izložbu. Uz Dan otvorenih vrata održat će i tradicijski običaj „Podizanje majskog drveta”.

- Raduje nas što i ove godine možemo organizirati „Podizanje majpana” jer to puno znači Mađarima koji žive ovdje, ali i ostalim stanovnicima sela. U ovoj prigodi opet ćemo se svi okupiti, razgovarati, pjevati i plesati. Uz Dan otvorenih vrata i „Podizanje majpana” pripremili smo za naše članove natjecanje u starim športovima. Nakon ovog takozvanog obaveznog dijela programa, planirana je i večera za sve nazočne goste – rekla je predsjednica Udruge Margita Budim.

Ples oko majpana stari je mađarski običaj koji simbolizira udvaranje. Prema tradiciji majpan se postavlja 01. svibnja u tajnosti, a postavljaju ga dečki ispred kuća svojih djevojaka ili simpatija. Majpan treba biti bogato okićen cvijećem, mašnama, trakama i pićem.
Pokrovitelj manifestacije je Općina Stari Jankovci.

(Srijeda, 24 Travanj 2024 13:43)
Karcinom jetre sve češći uzročnik smrti

Od bolesti jetre boluje oko 1.5 milijarda ljudi diljem svijeta. Godišnje od bolesti jetre umre dva milijuna ljudi, odnosno jedna od 25 umrlih osoba umre od ove bolesti.

(Srijeda, 24 Travanj 2024 13:41)
Zamjenik vukovarsko-srijemskog župana Srđan Jeremić održao sastanak s predstavnicima Veleposlanstva SAD-a

Na inicijativu predstavnika Veleposlanstva SAD-a u Republici Hrvatskoj, u palači “Srijem” u Vukovaru održan je radni sastanak zamjenika vukovarsko-srijemskog župana Srđana Jeremića s Jordan Penderom, službenicom u političkom odjelu Veleposlanstva SAD-a u Zagrebu koja je zadužena za praćenje ljudskih i manjinskih prava te migracije.

Prema riječima zamjenika župana na sastanku je bilo govora o stanju i položaju pripadnika srpske zajednice na području Vukovarsko-srijemske županije, ali i stanju ljudskih i manjinskih prava u cijeloj Republici Hrvatskoj. Ukazao je da unutar same županije postoje dobri i korektni međunacionalni i međuljudski odnosi, a da je takva situacija i u najvećem broju općina i gradova na području županije. 

- Unazad nekoliko godina napravljeni su određeni pomaci u ostvarivanju zakonom propisanih prava pripadnika nacionalnih manjina i to je nešto što treba istaknuti i pohvaliti. Važno je održati  dosadašnje odnose u suradnji temeljene na međusobnom poštovanju te nastaviti omogućavati pripadnicima nacionalnih manjina da budu ravnopravni članovi društva, poštujući njihovu različitost koju treba promatrati kao bogatstvo jedne multikulturalne i multietničke sredine – naglasio je Jeremić.

(Srijeda, 24 Travanj 2024 13:25)
Biciklistička karavana prijateljstva Mostar – Vukovar kreće po dvanaesti put

U spomen na 12 ubijenih hrvatskih redarstvenika 2.svibnja 1991. godine, ali i na sve poginule i nestale hrvatske branitelje, u nedjelju, 28. travnja, iz Mostara u BiH kreće 12. po redu Biciklistička karavana prijateljstva Mostar - Vukovar.

(Srijeda, 24 Travanj 2024 13:15)

Predstavljena monografija " Poplava 2014 "

Predstavljena monografija " Poplava 2014 " Foto: Vukovarsko-srijemska županija

U Županijskoj vijećnici u Vinkovcima predstavljena je monografija autora Zvonimira Tanockog „Poplava 2014”. Okupljeni su se mogli prisjetiti velike prirodne katastrofe koja je prije nešto manje od deset godina pogodila veliki dio Vukovarsko-srijemske županije, a ostala je zapisana u fotografijama.

Autor monografije “Poplava 2014.” je Zvonimir Tanocki, koji je kao pripadnik Gorske službe spašavanja proveo prvih dvadesetak dana u akcijama 2014. kada je poplava pogodila našu periferiju. Za to je vrijeme, ističe, snimio preko 2000 fotografija što je bilo temelj za tiskanje monografije.
- Za dvadesetak dana provedenih u Cvelferiji tijekom poplave snimio sam više od 2000 fotografija od kojih sam 190 uvrstio u monografiju. Riječ je o fotografijama od kojih su neke nagrađivane na domaćim i međunarodnim fotografskim izložbama, a na kojima je u prvom planu čovjek. Bila mi je namjera fotografijom opisati sve one hrabre ljude - od stradalnika koji su u poplavi izgubili sve, do onih koji su sudjelovali u spašavanju ljudi i imovine - istaknuo je autor Tanocki.

Vinkovački gradonačelnik Ivan Bosančić zahvalio je autoru naglašavajući kako beze njegovog rada puno toga u proteklim godinama ne bi bilo zabilježeno na području Vinkovaca i naše županije.

- Znamo da to nije posao, to je ljubav i nešto što malo tko ima. Imati dar uhvatiti pravi kadar nije mala stvar. Danas smo ovdje gotovo deset godina nakon poplave, a tada je tolika opasnost prijetila velikom dijelu županije. Na kraju, svi oni koji su pogođeni ovom nepogodom, imali su veliku žrtvu, izgubili su svoje domove, morali su sve graditi iz početka te su praktički ponovno doživjeli ona ratna stradanja koja smo mali u našoj nedavnoj povijesti. Danas se prisjećamo, ali i zahvaljujemo svima onima koji su zaslužni da ovaj događaj nije prošao s još većim štetama - rekao je Bosančić.

Vukovarsko-srijemski župan Damir Dekanić istaknuo je kako je najveći dio danas obnovljen, ali ono što je loše je to da je određeni dio ljudi moralo otići zbog ove nepogode te se vjerojatno neće vratiti.
- Svi mi koji smo bili svjedoci ove katastrofe, pa i aktivno sudjelovali, iz prve smo ruke dobro vidjeli kada se priroda naljuti što se sve može dogoditi. U prvi mah se činilo kako će biti samo materijalne štete, međutim nakon prvog vala uslijedila je još veća provala vode, a tada su se počeli spašavati ljudski životi te je uslijedila panika. S razine Županije dajemo puno toga kako bi bili što spremniji na neke buduće stvari te kako bi posljedice bile što manje – zaključio je župan.

Prije točno 30 godina Zvonimir Tanocki je na istom mjestu promovirao svoju prvu autorsku monografiju pod nazivom „Vinkovci 91”. Od tada, pa do danas, objavio je 50-ak, što autorskih, što koautorskih monografija, točnije oko 3 metra knjižne građe.

Pročitano 686 puta
Ocijeni sadržaj
(0 glasova)
Objavljeno u Kultura i tradicija

FACEBOOK KOMENTARI

Poveži se s nama

Iz naših foto galerija