Kod biste generala Hrvatske vojske Blage Zadre na Trpinjskoj cesti u Vukovaru prigodnim je programom obilježena 27. godišnjica pogibije ovoga junaka Domovinskoga rata.

(Utorak, 16 Listopad 2018 14:43)
Odana počast vukovarskim junacima Blagi Zadri i Alfredu Hillu

Prije 27. godina, 16. listopada 1991. godine, Vukovar je ostao bez dva istinska junaka Domovinskoga rata general-bojnika Blage Zadre i pukovnik Alfreda Hilla.

Zadro je od samog početka ustroja obrane zapovijedao obranom Borova Naselja, a Hilla je 25. rujna glavni zapovjednik obrane Mile Dedaković Jastreb imenovao zapovjednikom samostalne satnije Vojne policije 204. Vukovarske brigade. Nažalost, obojica su istog dana,16. listopada 1991. godine svoje živote položila na Oltar  Domovine.

Obilježavanje 27. godišnjice tragične smrti  legendarnog zapovjednika obrane Trpinjske ceste počelo je polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća na njegovom grobu na Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata. Počast su mu odali članovi obitelji, izaslanstvo predsjednice RH, Sabora, predsjednika Vlade i Ministarstva branitelja, Ministarstva obrane, Ministarstva unutarnjih poslova,  Vukovarsko-srijemske županije, Grada Vukovara i braniteljskih udruga Grada Vukovara te mnogih drugih. Počast je potom polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća odana  i pukovnik Alfredu Hillu, prvom zapovjedniku samostalne satnije Vojne policije 204. vukovarske brigade.

- General-bojnik  Blago Zadro simbol je Domovinskoga rata, junaštva, hrabrosti, odlučnosti i morala. To su prave, poštene vrijednosti i drago mi je da je današnja Hrvatska vojska prožeta upravo tim simbolima Domovinskoga rata i da i Zapovjedno stožerna škola nosi njegovo ime. Naše nastavno središte vojne policije nosi ime našega drugoga junaka Alfreda Hilla. To u junaci. Hrvatska vojska je povezana s gradom Vukovarom,  Vukovar je simbol junaštva, obrane u Domovinskome ratu i dragomi je da današnjičasnicima na tim primjerima videkakose daje za Domovine, rekao je ministar obrane Damir Krstičević.

-Obilježavamo tužnu godišnjicu pogibije dvojice junaka obrane grada Vukovara i Republike Hrvatske u Domovinskome ratu koja je značila ogroman gubitak, usudio bih se ureći, u dva neprijateljskom pritisku najizloženija dijela grada, na Trpinjskoj cesti, odnosno u Kupskoj ulici tena Sajmištu. To su ljudi koji su ostavili ogroman trag  na grad Vukovar i njegovu obranu i njihovim je gubitkom ozbiljno poljuljan duh, dok se njihovi suborci nisu konsolidirali. Ovim okupljanjem i brojnim izaslanstvima pokazujemo da je njihov trag jako dubok i vrlo, vrlo prepoznat,rekao je gradonačelnik Vukovara Ivan Penava.

-Blago je bio veliki čovjek, o njemu svjedoče činjenice i istina. Uistinu je bio veliki domoljub i istinski rodoljub, čovjek koji je dao život za svoja uvjerenja, rekao je Blagin brat Stanko Zadro.

Ponosna na svoga oca je Staša Hill koja je u vrijeme njegove pogibije imala samo pet godina pa je najviše o ocu, njegovoj hrabrosti i žrtvi doznala iz svjedočanstava njegovih suboraca.

Molitvu je na Memorijalnom groblju izgovorio  fra Slavko Milić, Župnik župe svetog Josipa Radnika, a u crkvi svete Gospe Fatimske služena je sveta misa. Prigodni program održava se kod spomen biste generalbojnika Blage Zadre na Trpinjskoj cesti.

Legendarni zapovjednik obrane Trpinjske ceste general-bojnik Blago Zadro (1944. - 1991.) rodio se u Hercegovini, a kao desetogodišnjak doselio se  s obitelji u Borovo naselje gdje je završio školu i zaposlio se u tvrtki Borovo. U srpskoj agresiji na Vukovar od radnika Borova izrastao je u zapovjednika obrane Borova naselja, a na Trpinjskoj cesti, koja je zbog njegova vještog i hrabrog zapovjedništva stekla naziv „Groblje tenkova", zaustavljena je oklopna sila JNA.  Jedini vukovarski general poginuo je 16. listopada 1991. pokošen mitraljeskim rafalom. Njegovi posmrtni ostaci ekshumirani su u ljeto 1998. zajedno s 937 žrtava iz masovne grobnice na Novom vukovarskom groblju. Zbog njegova doprinosa obrani Vukovara tijekom Domovinskog rata činom general bojnika posthumno ga je odlikovao prvi hrvatski predsjednik dr. Franjo Tuđman, a njegovim je imenom nazvana  i Zapovjedno stožerna škola Blago Zadro.

Prvim zapovjednikom satnije Vojne policije Vukovar, 204. vukovarske brigade pukovnik Alfred Hill imenovan je 25. rujna 1991. godine. Dana 16. listopada 1991. godine poginuo je braneći položaje na Sajmištu u bivšoj ulici Josipa Kraša, danas ulici Europske Unije.  Posthumno mu je 29. travnja 1993. godine, dodijeljen čin bojnika OS RH, a potom i pukovnika.  30. ožujka 1999. godine odlikovan je Redom kneza Domagoja s ogrlicom i Redom hrvatskog trolista. Danas njegovo ime nose Nastavno središte za obuku Vojne policije OS RH „Bojnik Alfred Hill“ u Zagrebu te vukovarska ulica na Sajmištu.

Inače, 16. listopada 1991. crnim se slovima piše u bitci za Vukovar jer su toga dana živote izgubila trojica heroja obrane grada. Uz Blagu Zadru i Alfreda Hilla život je izgubio i Zvonko Mlinarić koji je poginuo u pokušaju izvlačenja tijela Blage Zadre u Kupskoj ulici.

(Utorak, 16 Listopad 2018 13:15)
Glagoljicom se pisalo i u Slavoniji

U Gradskoj knjižnici Vukovar svečano je otvorena manifestacija Mjesec hrvatske knjige, a uvodno je predavanje Glagoljica na tlu Slavonije održao Milan Paun.

(Utorak, 16 Listopad 2018 08:34)
Hermana Dermiček deseta na Olimpijskim igrama u Argentini

Glavni grad Argentine Buenos Aires bio je domaćin mladim sportašima sudionicima III. Olimpijskih igara mladih a subota, 13.listopada, bio je posljednji dan nastupa dizača utega, time i nastup naše olimpijke Hermane Dermiček koja je kao jedina hrvatska dizačica i jedina sportašica iz Vukovara i naše Županije branila boje Republike Hrvatske na ovom skupu najboljih mladih sportaša iz cijelog svijeta. Iako ima nešto više od 16 godina, nastupajući na mnogobrojnim domaćim i inozemnim natjecanjima, Hermana je stekla dovoljno sportskog iskustva, tako da nije bilo treme i straha od nastupa na ovim Olimpijskim igrama. U jakoj međunarodnoj konkurenciji, nastupajući u kategoriji + 63 kg Hermana je osvojila odlično deseto mjesto, s podignutih 65 kg u trzaju, 81 kg u izbačaju i 146 kg u biatlonu. Hendikep za Hermanu je bio taj, što u Olimpijskom programu dizača utega postoji šest težinskih kategorija u odnosu na europska i svjetska prvenstva gdje ih je osam, te su dizačice težinskih kategorija 69, 75 i +75 kg nastupile zajedno u kategoriji + 63 kg. U drugim okolnostima Hermanin plasman bio bi još i bolji, jer sa kao najlakša natjecateljica (70 kg), morala boriti s puno težim suparnicama od kojih je najteža imala čak 110 kg. Već je postalo opće poznato da nas Hermana nakon svakog natjecanja, obraduje novim državnim rekordima, što pokazuje njen raskošni talent u dizanju utega i mogućnost još daljnjeg napretka. Ni daleka Argentina ni važnost nastupa na Olimpijskim igrama, nisu Hermanu pokolebali u postavljanju novih (svojih) državnih rekorda, te je s rezultatom u izbačaju s podignutih 81 kg postavila nove države rekorde za uzraste U17 i U20, dok je rezultat u biatlonu od 146 kg izjednačen državni rekord, nedavno postavljen u Sarajevu.

(Ponedjeljak, 15 Listopad 2018 14:17)
Enna Vukovar - Rijeka CO 2:3

Neizvjesnu utakmicu odigrale su odbojkašice Enne Vukovar i Rijeke CO. Gošće su dva puta vodile a Vukovar se vračao. Povela je Rijeka u prvom setu 17:25, Vukovar je poravnao na 1:1, bilo je 27:25, Riječanke u novo vodstvo dolaze u trećem setu kada je bilo 15:25. Istom mjerom vraća im Vukovar u četvrtom setu 25:15. Više koncentracije imale su gošće dobivši peti set 9:15. Trenerica Enne Vukovar Ivana Đamarija – Mislim da smo mi ovu utakmicu trebali pobijediti, nažalost, peti set smo doslovno izgubili sami na svojim greškama, vodili smo 8:6, oni su nas dobili 15:9, doslovno na 7-8- naših grešaka. Mi smo im poklonili ovu utakmicu. S obzirom na sve mogu biti zadovoljna i s bodom. Ekipa je dosta promijenjena u odnosu na prošlu godinu, još se uigravamo, za sada 4 boda. Nadam se da ćemo se iz utakmice u utakmicu dizati sve više i više. U igračkom kadru od prošle godine nema Aleksandre Panić i Ivane Čolak. Došla je Katarina Bilić iz Osijeka i vratila se Dunja Novalić koja još nije sasvim oporavljena i čekamo da proigra. U odnosu na prošlu godinu mislim da smo čak možda slabiji igrački – rekla je Đamarija. Bodom iz Vukovara zadovoljna je trener Rijeke Igor Lovrinov – Ja mislim da je bila odlična utakmica i za gledatelje i za nas koji smo pobijedili a ne vjerujem i da su Vukovarke previše tužne. Baš je bila jedna lijepa, živa, zdrava utakmica, u petom setu je malo više koncentracije na našoj strani i okrenulo se. Drugi set smo imali veliku prednost, nismo je iskoristili ali sve je to dio sporta tako da ne žalim za izgubljenim bodom, dapače, sretan sam zbog ova dva koja smo osvojili. U ostalim susretima: Kaštela Cemex – Olimpik 1:3, Brda – Marina Kaštela 0:3, Mladost - Poreč 3:0.

9. Brda 0

U 3. kolu sastaju se: Poreč - Kaštela Cemex, Rijeka CO – Mladost, Marina Kaštela – Enna Vukovar, Olimpik – Brda.

(Ponedjeljak, 15 Listopad 2018 14:07)
Borovo – Vidovec 24:29

Nakon nekoliko teških protivnika u Vukovar je stigla ekipa Vidovec, očekivala se dobra igra Borova i novi bodovi. Nakon početnih 1:1 u petoj minuti susreta, gosti prave seriju od 5 golova i odlaze na 1:6. Razdoblje je to igre u kojemu gostima svaki šut ulazi u mrežu a Borovo čak u četiri navrata promašuje okvir gola. Gosti igraju puno agresivnije u obrani, a u napadu postižu lagane golove. Takav odnos igre rezultiralo je visokim vodstvom na poluvremenu od 8:19. Čak 11 golova razlike. Već tada je bilo jasno kako je utakmice riješena. U drugo poluvrijeme Borovo ulazi znatno agresivnije i u kratkom vremenu postiže 4 gola uz 4 obrane vratara Barića. Dobra igra Borova rezultirala je smanjivanjem na -4 zaostatka 18:22, no dalje nije išlo. Gosti su uspostavili ravnotežu i mirno utakmicu priveli kraju za konačnih 24:29.  – Na kraju kada pogledate rezultat još pristojno izgleda kako je izgledalo na poluvremenu. Zadnja tri poraza su ostavila više psihičku barijeru kod igrača tako da su u prvom poluvremenu izuzetno loše stajali i u obrani i na golu i u napadu. U drugom poluvremenu smo, što bi se reklo, u svlačionici podigli glas jedni na druge i malo je to izgledalo borbenije ali nedovoljno dobro da se išta više napravi u ovoj utakmici – rekao je trener Borova Vedran Uhlarik te dodao -  U drugom poluvremenu smo dobili 10 golova ali što reći nakon 19 golova u prvom poluvremenu… U sljedećem kolu idemo na gostovanje drugoplasiranoj Viro Virovitici koja je mlada, poletna ekipa i već ima iskustva igranja u Prvoj ligi za razliku od nas. Pokušat ćemo dečke psihički dići jer svi su potonuli što se toga tiče, a onda prenijeti ovu igru iz drugog poluvremena, nastaviti tako igrati i možda će nam to nešto donijeti – rekao je Uhlarik. U ostalim susretima: Osijek – Đakovo 25:20, Metalac – Bjelovar -:-, PPD Zagreb – Viro Virovitica 33:36, Moslavina – KTC 19:24, Ivanić – Maksimir Pastela 30:25, Medveščak ZG – Prelog 33:29.