ON AIR . . . . . .

Svečanom sjednicom Županijske skupštine obilježen Dan Vukovarsko-srijemske županije

Dobitnici nagrada Županije i gosti Dobitnici nagrada Županije i gosti Foto: Željko Draženović

Povodom Dana Vukovarsko-srijemske županije koji se tradicionalno obilježava  11. studenoga,  na blagdan svetoga Martina, njenog zaštitnika u Županji je održana svečana sjednica Županijske skupštine kojoj su nazočili visoki dužnosnici Republike Hrvatske, gosti iz susjednih država, hrvatskih  županija i gradova, predstavnici vojske i policije, crkveni veledostojnici te čelnici naše županije, njenih gradova i općina.


Dan-VSZ-predsjednica

Predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović u svom je govoru poručila da je demografsko pitanje u Hrvatskoj i Slavoniji pitanje svih pitanja koje zahtjeva poduzimanje izvanrednih mjera.
-Hrvatska je danas, na žalost,  a posebice Slavonija ugrožena iseljavanjem i izumiranjem. Proteklih godina izgubili smo višestruko više ljudi nego u obrani i oslobađanju Hrvatske. Hrvatska, slikovito rečeno, izlazi iz same sebe.  Prošle su godine najveći negativan saldo emigracije u inozemstvo imale Vukovarsko-srijemska -2.369 osoba i Osječko-baranjska županija -3122 osobe, koje imaju i negativan saldo unutarnje migracije, a najveći je upravo u Vukovarsko-srijemskoj županiji (1257 osoba). Stoga još jednom naglašavam: demografsko pitanje je pitanje svih pitanja. Mi smo u izvanrednom stanju i traže se izvanredne mjere. Treba još jednom dobro razmisliti o prijedlogu proračuna za sljedeću godinu i sigurno će se naći dodatna sredstva za provedbu mjera demografske revitalizacije koje već godinama predlažu naši ugledni demografi. Parcijalne mjere nisu dovoljne. Želimo zapošljavanje i veće plaće, želimo život, a ne životarenje, poručila je  predsjednica rekavši kako Projekt Slavonija, Baranja i zapadni Srijem, kojim Vlada želi povećati ulaganja u naše područje, pruža dobru platformu za demografski oporavak, ali ga treba što prije operacionalizirati konkretnim projektima.

Čestitajući Dan Vukovarsko-srijemske županije u ime premijera Andreja Plenkovića i Vlade, ministrica regionalnog razvoja i fondova EU Gabrijela Žalac rekla je kako je sadašnja Vlada u proteklih deset mjeseci uložila u Vukovarsko-srijemsku županiju više sredstava nego protekla Vlada u četiri godine. Po njezinim riječima, u proteklih godinu dana u županiju je uloženo više od milijardu kuna. Rekla je da se Vukovarsko-srijemska županija nalazi među pet posto najnerazvijenijih područja EU-a, tako da zaslužuje iznimnu pozornost zbog koje se nitko ne bi trebao ljutiti.
-Želim naglasiti odlučnu i nedvojbenu opredijeljenost Vlade da svim građanima ove zemlje osigura socijalnu sigurnost, ravnopravni pristup obrazovanju i europski životni standard. Trebamo postići ujednačen regionalni razvoj RH i kontinuirano povećavati iskorištavanje EU fondova, razvojnih programa i drugih financijskih izvora koji stoje RH na raspolaganju,  rekla je Žalac.

Uvodno su sve goste pozdravili predsjednik Županijske skupštine Dražen Milinković i župan Božo Galić. Milinković je podsjetio na tešku gospodarsku situaciju u Županiji.
-Vjerujem kako ćemo zajedno s Vladom kroz projekt Slavonijauspjeti u borbi za razvoj ovoga kraja, rekao je Milinković.

Župan je rekao kako se moraju poduzeti konkretne mjere da bi se zaustavila propast slavonskog sela jer odlaskom ljudi sela nestaju, a time i život iz ovih krajeva.  Izrazio je nadu u bolje sutra uz pomoć Vlade vjerujući kako zajedno pomoću projekta Slavonija mogu puno učiniti.
-Znamo što moramo učiniti. Imamo ljude, plan, potporu od predsjednice, Vlade, ministrice Žalac…svi zajedno možemo učiniti da nam bude bolje, naglasio je župan.

I prvi zamjenik župana vukovarsko-srijemskog Damir Barna vjeruje u bolju budućnost kako Vukovarsko-srijemske županije tako i grada Vukovara.
-Mi smo županija s brojnim prednostima, poljima, šumama, rijekama… Moramo učiniti sve da više ne budemo najsiromašniji, rekao je Barna.


Dan-VSZ-Zupanja 

Na svečanoj su sjednici dodijeljena i ovogodišnja priznanja Vukovarsko-srijemske županije. Nagrada za životno djelo pripala je  mr. sc. Zlatku Vircu za izniman doprinos na području znanosti, kulture, prosvjete, tjelesne kulture i športa te Zvonimiru Luburiću  za izniman doprinos razvitku gospodarstva i vodoprivredne djelatnosti.

Nagradu Županije dobili su Josip Muškić za doprinos na području tjelesne kulture i sporta, Zvonko Korpar za dugogodišnje izvrsne uspjehe i predani rad u prosvjeti, Marija Sunđi za dugogodišnje izvrsne uspjehe i predani rad u prosvjeti i Agencija za razvoj vukovarsko-srijemske županije „Hrast“ d.o.o. Vinkovci za doprinos razvitku gospodarstva i društveno-socijalnom razvoju vukovarsko-srijemske županije.

Povelja Županije pripala je Jurici Buljanu za izuzetna ostvarenja na području kulture, Tatjani Lovrić-Jovanović rođ. Starčević  za iznimna postignuća i doprinos razvitku sporta, Zlatku Hegedušu za izuzetna ostvarenja na području očuvanja tradicijske kulture grada Vukovara i Vukovarsko-srijemske županije, DVD-u Županja povodom obilježavanja 130 godina postojanja te ostvarenja na području humanitarnog        djelovanja, Gradskom kazalištu „Joza Ivakić“ Vinkovci  povodom obilježavanja 100 godina rada kazališta i izuzetna ostvarenja na području kulture, Lovačkoj udruzi „Srnjak“ Vrbanja    povodom obilježavanja 90 godina rada i ostvarenja na području očuvanja i zaštite okoliš, KUD-u „Slavonija“ Soljani povodom obilježavanja 70 godina postojanja i ostvarenja na području očuvanja kulturne baštine te Lovačkom savezu Županije vukovarsko-srijemske za doprinos razvitku lovstva te očuvanja i zaštite okoliša. U 2017. godini nagrada za životno djelo utvrđuje se u iznosu od 10.000 kn, a nagrada u iznosu od 5.000 kn.

                                                                                                                                                                                   Obilježavanje Dana županije počelo je polaganjem vijenaca podno spomen obilježja poginulim braniteljima županjske Posavine te svetom misom u crkvi Mučeništva sv. Ivana Krstitelja u Županji koju je predvodio nadbiskup i metropolit đakovačko-osječke nadbiskupije mons. dr. Đuro Hranić.

Pročitano 115 puta
Ocijeni sadržaj
(0 glasova)
Objavljeno u Aktualnosti

FACEBOOK KOMENTARI

Poveži se s nama

Vijesti u slici

U nedjelju će Komemorativnim skupom pod sloganom "Žrtva Borovo naselja za Domovinu", započeti pred ostacima u...
Žene u crnom i Inicijativa mladih za ljudska prava su povodom godišnjice sloma obrane i okupacije Vukovara...
Svjetlosna rijeka sjećanja događaj je koji se svake godine održava u sklopu obilježavanja Dana sjećanja na žrtvu...
Vukovar i Hrvatska obilježavaju najtužniji dan u novijoj hrvatskoj povijesti – Dan sjećanja na žrtvu Vukovara...
Danas obilježavamo Dan sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. godine. U Vukovar pristižu brojni hodočasnici, a očekuje...
Emotivnom izvedbom jednosatne monodrame “Priče iz Vukovara”, mladi splitski glumac Pere Eranović je u...
Nacionalni sindikat policije MUP-a RH po četvrti je put organizirao Večer pijeteta i sjećanja na žrtvu Vukovara...
U dvorištu Opće županijske bolnice Vukovar i bolnice hrvatskih veterana zapaljene su svijeće za ranjenike i...
Uoči obilježavanja 26. godišnjice sloma herojske obrane grada Vukovara, na Memorijalnom groblju žrtava...
U sklopu obilježavanja 26. godišnjice Dana sjećanja na žrtvu Vukovara, kod Zavjetne kapelice na Putu...
U Pastoralnome centru sv.Bono, održan je XIII. znanstveno-stručni simpozij Ratna bolnica Vukovar 1991....
U Hrvatskome domu Vukovar izveden je program Predvečernji spomen na žrtvu Vukovara 1991.
Na Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskoga rata u Vukovaru i ove je godine  na grobu svakog branitelja...
U organizaciji Gardijske oklopno mehanizirane brigade u Vinkovcima, u petak 17. studenog  2017. godine dodjelom...
U okviru Dana sjećanja na žrtvu Vukovar 1991.-2017. godine u Gradskom muzeju Vukovar održan je festival...
U Osnovnoj školi Dragutina Tadijanovića i ove je godine u okviru Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. ...
U pastoralnom centru sv. Bono u Vukovaru prikazan je dokumentarni film Bijeli put. Ovaj dokumentarni film tematizira...
Voljeti sebe, bez obzira na sve, prihvatiti sebe, druge i sve događaje, odlučivati, opraštati, biti zahvalan i...
Priopćenjem za javnost uoči obilježavanja "Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. - 2017." oglasio se Grad Vukovar....
Vukovarska gradska tvrtka Komunalac spremna je za zimsko održavanje cesta.  Na parkiralištu Hotela Dunav...
Odlukom  Ujedinjenih naroda od 17.prosinca 1999. godine, u svijetu se obilježava Međunarodni dan protiv nasilja...
U okviru projekta Školontiranje kojemu je cilj povećati broj kvalitetnih i održivih volonterskih programa,...
Vukovar je posjetio primorsko-goranski župan Zlatko Komadina. Komadina je u naš grad došao kako bi se...
Knjiga "Vukovarska bolnica svjetionik u povijesnim olujama hrvatskog istoka", autora dr. Ive Lučića, koju su...
Vukovarci se pripremaju za još jednu tužnu obljetnicu - 26. godišnjicu sloma obrane i pada grada...
Članice gimnastičkog kluba Vukovar nastupile su  11. studenog na međunarodnom natjecanju u Banja Luci  pod...
Vukovar su posjetili polaznici jubilarnog 20. naraštaja Ratne škole „Ban Josip Jelačić“, koji su u našem gradu...
Vinkovačko Gradsko vijeće većinom je glasova vijećnika vladajuće koalicije predvođene HDZ-om usvojilo gradski...
Učenici osnovnih škola grada Vukovara tradicionalno će zapaliti svijeće 18. studenoga na Križnom putu od Opće...
Samo na području Vukovarsko-srijemske županije do danas nije riješena sudbina čak 482 osobe nestale u Domovinskom...

Poveži se s nama

Iz naših foto galerija