ON AIR . . . . . .

Pet vukovarskih obitelji može useliti u svoje stanove

Stambeno zbrinjavanje Stambeno zbrinjavanje Foto: Vedran Vuleta

U Vukovaru su svečano uručeni ključevi i potpisani Ugovori o najmu s korisnicima nacionalnog Programa stambenog zbrinjavanja koji se nalaze na listi prvenstva grada Vukovara. Ovom prilikom, uručeni su ugovori o najmu i ključevi stambenih jedinica u državnom vlasništvu za pet vukovarskih obitelji od kojih su dvije tročlane, jedna dvočlana, jedna osmeročlana i jedna deveteročlana obitelj.

- Sukladno nacionalnom Programu stambenog zbrinjavanja počeli smo s podjelom ključeva na području grada Vukovara. Veseli me što ćemo ove godine podijeliti 130 za 130 obitelji, što je rekordan broj. Posebno je važno da u gradu Vukovaru nakon dugog niza godina osim najma stambenih jedinica počinjemo i s podjelom obiteljskih kuća. Time ćemo zbrinuti obitelji koje dugi niz godina čekaju na rješavanje stambenog pitanja – rekao je Nikola Mažar, državni tajnik Središnjeg državnog ureda za obnovu i stambeno zbrinjavanje.

Mažar je naglasio kako će najveći broj stanova ove godine biti podijeljen zahvaljujući povratku 52 prazna stana, te da su prazni stanovi ogroman problem koji muči građane grada Vukovara, jer upravo zbog njih građani imaju problem s grijanjem, odnosno većim režijskim troškovima.

- Najveći odmak očekujemo sljedeće godine jer procjenjujemo da je na području grada Vukovara oko 350 praznih stambenih jedinica. Mislim da ćemo ih sljedeće godine podijeliti više od 200 jer ćemo stambeno zbrinjavanje na području grada Vukovara provoditi paralelno s adaptiranjem stanova, povratkom praznih i izgradnjom dvije nove zgrade. Upravo sinergija svih aktivnosti stambenog zbrinjavanja doprinijet će tome da ukupan rezultat bude dolazak i ostanak mladih ljudi u Vukovaru – kaže Mažar.

Sveukupno na listama prvenstva Republike Hrvatske, nalazi se 6.477 podnositelja zahtjeva za stambeno zbrinjavanje po svim modelima. Od navedenog broja, 2.697 zahtjeva za stambeno zbrinjavanje odnosi se na davanje u najam stana ili obiteljske kuće u državnim vlasništvu. Od tog broja na ovogodišnjoj listi prvenstva Ureda državne uprave Vukovarsko-srijemske županije za grad Vukovar, nalazi se 1.018 podnositelja zahtjeva za stambeno zbrinjavanje po modelu davanja u najam stana ili obiteljske kuće u državnom vlasništvu, što predstavlja 40 posto zahtjeva. 

STAMBENO2017b

Na svečanosti su uz Mažara nazočili i Damir Barna, prvi zamjenik župana Vukovarsko-srijemske županije i Ivan Penava, gradonačelnik Grada Vukovara.

- Izuzetno mi je drago da je zamah uhvatila i obnova vila Bata, najstarijeg radničkog naselja u Europi. Još me više veseli podatak da se Središnji državni ured za obnovu i stambeno zbrinjavanje smogao snage da se uhvati u koštac s velikim problemom, 300-tinjak praznih stanova, onih koji se vode da su naseljeni, a ustvari nisu - rekao je Barna.

Istaknuo je također veliko zadovoljstvo činjenicom da se na nivou naše županije, a posebno u gradu Iloku povećao otkup stambenih jedinica.

- Čovjek mora biti zadovoljan kad vidi da mlade obitelji useljavaju u stanove. Mislim da je to najljepši dio cijele priče jer ona s tim dobiva svoj smisao. U medijima je stalno prisutan problem odlaska ljudi kako iz grada Vukovara tako i iz ostatka Republike Hrvatske, ali jako nas raduje što ove godine bilježimo iznimno povećanje broja prvašića i ukupnog broja učenika u vukovarskim osnovnim školama. Taj čin će svoje plodove pokazati nakon 10-ak godina kako ta djeca budu stasala u Borovu Naselju odnosno u Vukovaru i tu ta priča dobiva smisao. U gradu postoji više od tisuću zahtjeva za stambenim zbrinjavanjem, dakle interes je tu. Drago nam je kad tim zahtjevima možemo udovoljiti i naravno da ćemo se truditi da iz godine u godinu taj tempo bude na jednoj maksimalnoj razini. Vjerujem da je svima nama cilj grad pun stanovnika, osobito mladih ljudi i zbog toga i jesmo tu – kazao je Penava.

Po njegovim riječima povezivanjem Ministarstva unutarnjih poslova i Državnog odvjetništva, koji zajedno s ljudima iz Ureda „čiste“ teren i vrše provjere, napravljen je veliki iskorak u rješavanju pitanja praznih vukovarskih stanova. 

Pročitano 350 puta
Ocijeni sadržaj
(5 glasova)
Objavljeno u Aktualnosti

FACEBOOK KOMENTARI

Poveži se s nama

Vijesti u slici

Danas obilježavamo Dan sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. godine. U Vukovar pristižu brojni hodočasnici, a očekuje...
Uoči obilježavanja 26. godišnjice sloma herojske obrane grada Vukovara, na Memorijalnom groblju žrtava...
U sklopu obilježavanja 26. godišnjice Dana sjećanja na žrtvu Vukovara, kod Zavjetne kapelice na Putu...
U Pastoralnome centru sv.Bono, održan je XIII. znanstveno-stručni simpozij Ratna bolnica Vukovar 1991....
U Hrvatskome domu Vukovar izveden je program Predvečernji spomen na žrtvu Vukovara 1991.
Na Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskoga rata u Vukovaru i ove je godine  na grobu svakog branitelja...
U organizaciji Gardijske oklopno mehanizirane brigade u Vinkovcima, u petak 17. studenog  2017. godine dodjelom...
U okviru Dana sjećanja na žrtvu Vukovar 1991.-2017. godine u Gradskom muzeju Vukovar održan je festival...
U Osnovnoj školi Dragutina Tadijanovića i ove je godine u okviru Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. ...
U pastoralnom centru sv. Bono u Vukovaru prikazan je dokumentarni film Bijeli put. Ovaj dokumentarni film tematizira...
Voljeti sebe, bez obzira na sve, prihvatiti sebe, druge i sve događaje, odlučivati, opraštati, biti zahvalan i...
Priopćenjem za javnost uoči obilježavanja "Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. - 2017." oglasio se Grad Vukovar....
Vukovarska gradska tvrtka Komunalac spremna je za zimsko održavanje cesta.  Na parkiralištu Hotela Dunav...
Odlukom  Ujedinjenih naroda od 17.prosinca 1999. godine, u svijetu se obilježava Međunarodni dan protiv nasilja...
U okviru projekta Školontiranje kojemu je cilj povećati broj kvalitetnih i održivih volonterskih programa,...
Vukovar je posjetio primorsko-goranski župan Zlatko Komadina. Komadina je u naš grad došao kako bi se...
Knjiga "Vukovarska bolnica svjetionik u povijesnim olujama hrvatskog istoka", autora dr. Ive Lučića, koju su...
Vukovarci se pripremaju za još jednu tužnu obljetnicu - 26. godišnjicu sloma obrane i pada grada...
Članice gimnastičkog kluba Vukovar nastupile su  11. studenog na međunarodnom natjecanju u Banja Luci  pod...
Vukovar su posjetili polaznici jubilarnog 20. naraštaja Ratne škole „Ban Josip Jelačić“, koji su u našem gradu...
Vinkovačko Gradsko vijeće većinom je glasova vijećnika vladajuće koalicije predvođene HDZ-om usvojilo gradski...
Učenici osnovnih škola grada Vukovara tradicionalno će zapaliti svijeće 18. studenoga na Križnom putu od Opće...
Samo na području Vukovarsko-srijemske županije do danas nije riješena sudbina čak 482 osobe nestale u Domovinskom...
Već 6. godinu za redom zagrebačka udruga „Biciklom ZA“ organizirala je uoči obilježavanja Dan sjećanja...
Lara Živić, učenica četvrtog razreda brodske Gimnazije Matije Mesića zajedno s još deset učenika ove škole i...
Nakon održanog Razvojnog foruma Jadranske Hrvatske u Splitu, u ponedjeljak je održan i Razvojni forum Kontinentalne...
U Vukovaru je u okviru programa obilježavanja Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. godine svečano otvoren...
Vukovar – Brda 0:3 Odbojkašice Vukovara dočekale su drugoplasirana Brda kao vodeća ekipa prvenstva. Bile su to...
Borovo je pobjedom u Županji zadržalo vodeću poziciju na prvenstvenoj ljestvici. Županja se pokazala kao težak...
Rukometašice Vukovara stigle su do pobjede u 7. kolu 2. Hrvatske rukometne lige Sjever žene. Bjelovar je prije...

Poveži se s nama

Iz naših foto galerija