NAJNOVIJE
Od ponoći nove cijene goriva
Na telefonskoj sjednici Vlade Republike Hrvatske donesena je Uredba o utvrđivanju najviših maloprodajnih cijena naftnih derivata. Uredba stupa na snagu prvoga dana od dana objave, a ovakav režim vrijedit će za sljedeće 14 dnevno razdoblje.
Nove cijene iznosit će:

· 1,38 EUR/l (10,40 kn/l) za benzinsko gorivo (povećanje 0,06 EUR/l)

· 1,28 EUR/l (9,64 kn/l) za dizelsko gorivo (povećanje 0,04 EUR/l)

· 0,78 EUR/l (5,88 kn/l) za plavi dizel (povećanje 0,04 EUR/l)

· 1,05 EUR/kg (7,91 kn/kg) UNP za spremnike (povećanje 0,02 EUR/kg)

· 1,61 EUR/kg (12,13 kn/kg) UNP za boce (povećanje 0,01 EUR/kg).

 

(Ponedjeljak, 05 Lipanj 2023 16:38)
U OŠ Mitnica predstavljeni blogovi Knjiški recenzeraj i Mali čitači

Više od 40 učitelja i knjižničara iz cijele RH i BiH sudjeluje ove školske godine u eTwinning projektu A sad - čitam! 2 koji se sastoji od niza aktivnosti kojima je zajednički cilj poticanje i popularizacija čitanja među mladima. Posljednja aktivnost u okviru projekta održana je protekle subote u vukovarskoj Osnovnoj školi Mitnica, a riječ je o susretu s blogericama Ellom Hasel, vinkovačkom srednjoškolkom koja vodi blog Knjiški recenzeraj i okuplja tisuće ljubitelja knjiga te Marijom Bratonja knjižničarkom iz Ekonomske škole Vukovar koja vodi blog Mali čitači i nastoji popularizirati čitanje od najranije dobi djeteta.

(Ponedjeljak, 05 Lipanj 2023 15:55)
U Vukovaru održana Javnozdravstvena akcija #SaveYourSkin, otkriveno 14 suspektnih madeža

U Vukovaru je održana Javnozdravstvena akcija #SaveYourSkin kojoj je cilj bio educirati građane o pravilnoj zaštiti od sunca i prevenciji zloćudnih tumora kože s posebnim naglaskom na melanom. Osim mogućnosti obavljanja pregleda madeža bez uputnice i besplatno, građani su dobili i stručne savjete dermatologa.

(Ponedjeljak, 05 Lipanj 2023 15:46)
Vinkovci i Otok neće dizati stopu poreza na dohodak

Vinkovci i Otok neće dizati stopu poreza na dohodak u okviru najavljene porezne reforme, a izgubljen prihod zbog ukidanja prireza nadoknadit će preraspodjelom unutar proračuna, poručili su u ponedjeljak s konferencije za medije gradonačelnik Vinkovaca Ivan Bosančić i gradonačelnik Otoka Josip Šarić. 

- Ovo je prvi put da će sami gradovi imati autonomiju u odlučivanju odnosno sami ćemo donositi odluke o tome kako biti pristupačniji investitorima, jeftiniji na tržištu rada i kako općenito učiniti svoj prostor boljim u odnosu na neki drugi. Upravo su Otok i Vinkovci dio istog prostora gospodarski, društveno i kulturno gledajući, stoga smo zajednički odlučili podržati poreznu reformu te od 1. siječnja 2024. godine ukinuti prirez i ostati na dosadašnjoj stopi poreza na dohodak. To konkretno znači kako će vinkovački gradski proračun biti uskraćen za otprilike dva milijuna eura prihoda, ali i da će ta sredstva ostati našim sugrađanima kojima će rasti plaće - objasnio je vinkovački gradonačelnik Ivan Bosančić pojašnjavajući kako to ne znači da će rasti cijene komunalnih usluga ili da će itko od gradskih udruga, društava i ustanova biti za išta uskraćen.

Gradonačelnik Otoka Josip Šarić pozvao je sve hrvatske gradove i općine da u ovom vremenu pokažu neophodno zajedništvo, sinergiju i solidarnost prema svojim građanima te da bez obzira na gubitke u proračunu podrže vladinu reformu.
- Svjedoci smo u posljednje vrijeme negativnih poruka i signala, pogotovo iz većih gradova, kada je u pitanju ukidanje prireza. Moram im danas poručiti kako uvijek u proračunima ima prostora za uštede na nekim drugim stavkama te da nam građani i rast njihovih primanja moraju biti prioriteti. Neka nam ulaganje u jačanje gospodarstva i potpore našim poduzetnicima budu smjernice kako se razvijati i napredovati, a građane rasteretimo koliko god je to moguće – naglasio je Šarić dodajući kako će zbog ukidanja prireza proračun Grada Otoka bit će zakinut za oko pola milijuna eura.

(Ponedjeljak, 05 Lipanj 2023 14:48)
Odluka o prvaku past će u zadnjem kolu

U pretposljednjem 29. kolu 1. Županijske nogometne lige Vukovarsko-srijemske ostvareni su sljedeći rezultati: Slavonac (G) – Borac 2:0, Sinđelić – Mladost (C) 2:1, Frankopan – Sloga (Š) 0:0, Mitnica – Negoslavci 1:1, Fruškogorac – Croatia 2:0, Budućnost – Slavonac (P) 1:1, Mladost (V) – Županja 77 6:0, Vrbanja – Nosteria 1:1. Kolo prije kraja prvenstva Nosteria je vodeća ekipa prvenstva sa 63 boda, samo bod manje imaju drugoplasirana Mladost iz Vođinaca i trećeplasirana Sloga iz Štitara. Posljednje kolo bit će izuzetno zanimljivo jer sve tri ekipe imaju šanse postati prvaci. Najzanimljivija utakmica bit će između prvoplasirane Nosterije i drugoplasirane Mladosti iz Vođinaca. I jednoj i drugoj ekipi potrebna je pobjeda za osvajanje prvenstva, neriješeni rezultat otvara put Slogi iz Štitara koja u slučaju pobjede može postati prvak.

Poredak:

1. Nosteria 63

2. Mladost (V) 62

3. Sloga (Š) 62

4. Mitnica 54

5. Croatia 49

6. Negoslavci 49

7. Sinđelić 41

8. Slavonac 38

9. Mladost (C) 36

10. Županja 77 34

11. Borac 32

12. Vrbanja 31

13. Fruškogorac 31

14. Frankopan 27

15. Budućnost 22

16. Slavonac (P) 13

Raspored posljednjeg 30. kola: Borac – Vrbanja, Nosteria – Mladost (V), Županja 77 – Budućnost, Slavonac (P) – Fruškogorac, Croatia – Mitnica, Negoslavci – Frankopan, Sloga (Š) – Sinđelić, Mladost (C) – Slavonac.

 

(Ponedjeljak, 05 Lipanj 2023 14:10)
Graničar ispustio titulu na svom terenu

U posljednjem 30. kolu 3. Nogometne lige istok o prvaku su u Županji odlučivali domaćin Graničar i Slavonija iz Požege. Pobijedili su gosti 0:3 i tako u posljednjem kolu oduzeli Graničaru titulu prvaka. Graničar, iako nije imao ambicija ići u viši rang natjecanja imao je želju prvenstvo završiti na prvom mjestu. Slavonija je potvrdila da je u ovom trenutku bolja ekipa i zasluženo osvojila prvenstvo. U ostalim susretima: Đakovo Croatia – Oriolik 4:0, Svačić Stari Slatnik – NAŠK 2:0, Borac Kneževi Vinogradi – Valpovka 3:2, Bedem – Kutjevo 1:4, Slavija Pleternica – Darda 4:2, Sloga Nova Gradiška – Čepin 1:0, Vuteks Sloga – Omladinac Gornja Vrba 7:0.

Poredak:

1. Slavonija 59

2. Graničar Županja 58

3. NAŠK 52

4. Kutjevo 49

5. Čepin 47

6. Borac Kneževi Vinogradi 44

7. Slavija Pleternica 43

8. Oriolik 42

9. Vuteks Sloga 41

10. Svačić Stari Slatnik 40

11. Bedem 38

12. Sloga Nova Gradiška 38

13. Valpovka 36

14. Đakovo Croatia 34

15. Darda 30

16. Omladinac Gornja Vrba 24

 

(Ponedjeljak, 05 Lipanj 2023 14:07)
Rudeš – Vukovar 1991 1:2

U posljednoj utakmici SuperSport Hrvatske nogometne lige Vukovar 1991 je u gostima pobijedio vodeću ekipu prvenstva Rudeš 2:1 te tako prvenstvo završio s bodom zaostatka za Rudešom. Domaćine je u vodstvo doveo Antonio Boršić iz kaznenog udarca u 39', na 1:1 je izjednačio Törles Tim Knöll u 53', a pobjedu je donio Franco Capitani Minguez u 76'. U ostalim susretima 33. kola: Orijent – Hrvatski dragovoljac 2:2, BSK – Dugopolje 3:1, Kustošija – Dubrava Tim kabel 0:1, Croatia – Solin 3:0, Jarun – Cibalia 2:1.

Poredak:

1. Rudeš 64

2. Vukovar 1991 63

3. Cibalija 54

4. BSK 44

5. Jarun 44

6. Orijent 43

7. Croatia 43

8. Solin 43

9. Dubrava Tim kabel 42

10. Dugopolje 41

11. Kustošija 34

12. Hrvatski dragovoljac 22

 

(Ponedjeljak, 05 Lipanj 2023 14:05)

Tko god spomene otpor Vukovaraca srbočetničkoj agresiji 1991. potakne i sjećanje na hrabri glas Siniše Glavaševića, novinara i urednika Hrvatskog radija Vukovar koji je uporno do posljednjeg dana slao okrutno realna izvješća iz opkoljenog grada. Uz izvješća, kako se obruč stezao, slao je i optužbe na račun hrvatske vlasti jer je brzo shvatio da je Hrvatska prepustila Vukovar sudbini.

Radio Vukovar postao je Hrvatski radio Vukovar 2. svibnja 1991. u 16.30 sati kada je skupina ogorčenih Vukovaraca upala u prostorije radija s namjerom da ovaj lokalni medij konačno stave pod hrvatski nadzor. Toga dana u selu Borovo dogodio se masakr hrvatskih redarstvenika, a na radiju su emitirane turbo folk pjesme. Hrvatima Vukovarcima prekipjelo je. Sutradan je iz Ministarstva informiranja Republike Hrvatske stigla odluka kojom se tadašnji dugogodišnji direktor Mirko Stanković i glavni i odgovorni urednik Milan Čorak razrješavaju dužnosti, a  na njihova mjesta postavljaju novi ljudi. Radijska postaja dobiva novo ime: Hrvatski radio Vukovar.

Novim direktorom imenovan je Zdravko Šeremet, dotadašnji novinar Siniša Glavašević postaje urednik, a za prvog glavnog i odgovornog urednika imenovan je Ivan Šlafhauzer da bi ga ubrzo naslijedio Josip Esterajher. Novi upravljački kadar odredio je i novi način funkcioniranja radija tako da nitko od zaposlenih nije ostao bez posla, ali je dio njih samostalno odlučio prestati raditi.

Na radiju je bilo uposleno 12 ljudi, tehničari Branimir Polovina i Dejan Dušanić, spikerice Mirjana Hrpka i Zvezdana Polovina, administrativne djelatnice Gordana Oljača i Dragica Jakumetović, te novinari Siniša Glavašević, Stjepan Penić, Josip Esterajher, Zdravko Šeremet, Danilo Hardi, Vladimir Levar, Roman Varenica i Karmen Brlić Jovanović. Tijekom lipnja 1991. nakon obavljene audicije zaposlene su i Vesna Vuković, Alenka Mirković, Marija Mataruga, Marija Sesler, Margareta Toth Arvaj i Tanja Novaković.

Kako se agresija pojačavala, dio djelatnika prestao je redovito dolaziti na posao, dio je otišao, a na kraju se iskristalizirala ekipa koja je ostala raditi na radiju. Bili su to Siniša Glavašević, Vesna Vuković, Alenka Mirković, Josip Esterajher, Branimir i Zvezdana Polovina te Mirjana Hrpka, koja je nakon ranjavanja zajedno s konvojem ranjenika napustila grad.

Značaj Hrvatskoga radija Vukovar odmah po dolasku na mjesto zapovjednika obrane grada prepoznao je Mile Dedaković Jastreb te je našoj medijskoj kući dao status službe od posebnog značaja. Dobili smo agregat od vatrogasaca kako bismo imali osiguran vlastiti izvor električne energije, imali redovitu opskrbu namirnicama, cigaretama i gorivom, a i kvalitetne informacije relevantnih izvora kao što su zapovjednik obrane ili ravnateljica bolnice. Nikada do tada ratni izvjestitelji nisu bili u središtu zbivanja kao što su to bili novinari Hrvatskog radija Vukovar, a vrijednost istine, koju su iznosili u svijet, bila je neprocjenjiva.

Veliki radijski studio, iz kojeg je emitiran program uživo i koji se nalazio u potkrovlju Radničkoga doma, nakon granatiranja 25. kolovoza 1991. više nije bio upotrebljiv pa se ekipa povukla u manji i stari studio u tadašnjoj Ulici maršala Tita, a kada su granatiranja postala cjelodnevna, Polovina je uredio sklonište za nužnu opremu i boravak ljudi na dnu stubišta zgrade jer je podrum te zgrade bio poplavljen. U takvim su uvjetima novinari Hrvatskog radija Vukovar radili sve do sredine listopada 1991. od kada ni to više nije bilo moguće. Novu su redakciju pronašli u podrumu kurije preko puta dvorca Eltz, a iz tog su prostora ubrzo morali preseliti u manji jer su ovaj prvi naselili civili čije su kuće i skloništa bili razrušeni. Polovina je morao instalirati opremu i odašiljač neophodne za emitiranje programa vani za vrijeme žestokog granatiranja.

Zapravo je nevjerojatno da su novinari HRV-a uspjeli ostati živima, nije bilo težih ranjavanja, nije bilo odavanja lokacija usprkos psihičkom opterećenju zbog uvjeta u kojima smo radili, a imali smo i osobne brige i gubitke. Siniša Glavašević bio je ranjen krhotinom granate 4. studenog 1991. na putu u bolnicu gdje je krenuo prikupiti podatke za izvješće. Ubijen je 20. studenoga 1991. na Ovčari kao i naš drugi kolega Branimir Polovina, a Vladimir Levar još se vodi nestalim. Stjepan Penić ubijen je u Dalju još u kolovozu 1991., a Alenka Mirković, Josip Esterajher i Zdravko Šeremet izašli su u proboju. Vesna Vuković, Zvezdana Polovina, Dragica Jakumetović i Gordana Oljača dočekale su okupatorsku vojsku u gradu i iz njega izašle s konvojem civila.

- Kad smo mi honorarci došli raditi na radio, u početku nismo mislili da ćemo tu ostati, a nije nam padalo na pamet da će se to pretvoriti u ono što se pretvorilo. Nije to mogao svatko raditi, a u konačnici je to pomagalo i nama jer kad sjedite u podrumu i ne znate ništa, a vani gruva i gruva, to je užasno deprimirajuće i frustrirajuće, zapravo se čovjek više boji. Meni je to bio nekakav smisao da ujutro ustanem i da se natjeram da istrčim van jer ono što radim, važno je ne samo meni, nego mom bratu, obitelji, prijateljima, mnoštvu ljudi, njih 16.000 koji su tada ostali u opkoljenom Vukovaru - prisjetila se Alenka Mirković, dodajući kako ju je najviše frustriralo jer je imala osjećaj da ju nitko ne čuje, ali se svejedno svako jutro ustajala i već u 8 davala prvo izvješće za Sky News.

Novinari su često tražili smisao svega što su radili jer nisu mogli zamisliti ništa izvan ratnih zbivanja pa ni slušatelje koji su s nestrpljenjem iščekivali izvješća iz opkoljenog grada. Siniša Glavašević bio je taj koji ih je stalno bodrio da ustraju i nastave jer istina Vukovara izlazi u svijet, a tek kasnije postalo je jasno koliko je bio dalekovidan.

- Program Hrvatskog radija Vukovara ostvarivali su Zvezdana i Branko dok smo Siniša, Josip, Alenka i ja preuzeli izvještavanje Hrvatske, a Alenka i strane javnosti. Siniša je bio lider tima, silno je vjerovao u ono što radimo. Optimizam i pozitivnu energiju širio je oko sebe. Kako je podrum Kapljice bio sklonište, Siniša je često oko sebe okupljao djecu, pričao im priče o sukobu dobra i zla s obavezno sretnim završetkom, tematski potpuno udaljene od rata. Vjerojatno je svatko od nas u opkoljenom Vukovaru u nizu užasnih dana imao neki užasniji, meni je to bio 4. studenoga. Taj dan pamtim jer je moj sadašnji suprug, tadašnji dečko, bio teško ranjen na Trpinjskoj cesti. Odlazeći u bolnicu ranjen je i Siniša, a ja nikada nisam bila bliže smrti i u preostala dva tjedna do pada grada nisam se usudila ni pomisliti da se u ratu može dogoditi nešto drugo osim rata - prepričava Vesna Vuković.

Zvezdana Polovina podsjeća sve, koji to žele priznati, da se rat nije dogodio preko noći, nego je dugo pripreman:- Mi nismo išli u rat, svi na radiju bili smo Vukovarci i rat je došao k nama. Rat je počeo ubojstvom hrvatskih policajaca u selu Borovo (tadašnjem Borovu Selu). Posljednji dan rada radija bio je 18. studenoga i sve to vrijeme bilo ga je i lagano i teško organizirati. Lagano jer nas je bilo malo, a teško zbog uvjeta rada. Zbog nemogućnosti kretanja rad je postao naš novi dom. Posljednje izvješće Siniša je poslao iz bolnice 18. studenog navečer. Iz bolnice smo morali izići 20. studenoga ujutro, na vratima je stajao Veselin Šljivančanin i razdvajao muškarce od žena - pojašnjava Zvezdana Polovina posljednje trenutke provedene sa suprugom Brankom i vjenčanim kumom Sinišom.

U veljači 1997. identifikacijom je potvrđeno da su Branimir Polovina, radijski tehničar, i Siniša Glavašević, novinar i urednik, ubijeni na Ovčari. Dva iznimno hrabra čovjeka, zahvaljujući čijoj sposobnosti je vukovarska istina došla do svih koji su ju željeli čuti, sahranjeni su jedan pokraj drugog na Mirogoju u Zagrebu.

Medij

Poveži se s nama

Poveži se s nama

Iz naših foto galerija